Întrebare recomandată | dukas a întrebat:

Salutare prieteni!

Va rog sa ma ajutati intr-o problema foarte mare: NU STIU LA CE MASTER IN PSIHOLOGIE SA APLIC.
- ce ma sfatuiti?
- ce specializare este mai cautata?
- pot profesa ca psiholog doar cu masterul?

dau funda! Multumesc

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Numai cu facultatea si cu masterul, nu cred ca poti. Trebuie sa faci un fel de practica la un cabinet de psihologie (cred!) si obligatoriu, sa dai examenul pentru atestare la Colegiul Psihologilor.
Parerea mea e ca un master pe resurse umane acopera o plaja mai mare de eventuale oportunitati in viitor. Selectarea personalului, evaluari psihologice ale angajatilor, chestii de astea. Nu se pune deocamdata mare accent pe asa ceva, dar ar trebui! Sau psihologie scolara, sunt atatia copii pe care nu are cine sa-i sfatuiasca pentru ca parintii lor sunt plecati la munca sau nu le pasa... consiliere vocationala, sau terapie pentru copii cu probleme de comportament. De asta spuneam ca trebuie sa stii exact ce ti-ar placea, poate nu vrei sa lucrezi cu copii. E destul de greu...
Sau poti sa faci psihologie criminalistica, sa devii profiler big grin
Cat despre funda, nu am nevoie de ea happy
Ma gandesc ca nu te-am lamurit nici acum, asa ca pastreaza funda pentru un raspuns mai bun. Nu fac colectie de funditewinking Sau ca sa ma exprim mai pe intelesul tau, psihologic vorbind, scorul meu scazut la self-esteem ma impiedica sa cred ca as merita-o.
Bafta!winking

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ai nevoie de atestat de libera practica de la Colegiul Psihologilor din Romania.
http://www.sfatulmedicului.ro/......ctica_3467
Cat despre specializari, depinde si spre ce ai tu inclinatie. Psihopedagogie, resurse umane, psihologie clinica, psihoterapie, psihologia muncii sunt cateva domenii largi care au sau vor avea cautare in viitor. La un moment dat, psihologul o sa aiba un rol mai mare si in scoli, si in spitale si in intreprinderi.

| dukas explică (pentru Kaℓi):

Eu vreau sa stiu ce specializare e mai cautata si daca pot profesa cu mastsrul
tu nu prea m-ai lamurit... nu te supara.
ma mai gandesc daca iti dau funda sau nu....inca laughing

| Kaℓi a răspuns (pentru dukas):

Numai cu facultatea si cu masterul, nu cred ca poti. Trebuie sa faci un fel de practica la un cabinet de psihologie (cred!) si obligatoriu, sa dai examenul pentru atestare la Colegiul Psihologilor.
Parerea mea e ca un master pe resurse umane acopera o plaja mai mare de eventuale oportunitati in viitor. Selectarea personalului, evaluari psihologice ale angajatilor, chestii de astea. Nu se pune deocamdata mare accent pe asa ceva, dar ar trebui! Sau psihologie scolara, sunt atatia copii pe care nu are cine sa-i sfatuiasca pentru ca parintii lor sunt plecati la munca sau nu le pasa... consiliere vocationala, sau terapie pentru copii cu probleme de comportament. De asta spuneam ca trebuie sa stii exact ce ti-ar placea, poate nu vrei sa lucrezi cu copii. E destul de greu...
Sau poti sa faci psihologie criminalistica, sa devii profiler big grin
Cat despre funda, nu am nevoie de ea happy
Ma gandesc ca nu te-am lamurit nici acum, asa ca pastreaza funda pentru un raspuns mai bun. Nu fac colectie de funditewinking Sau ca sa ma exprim mai pe intelesul tau, psihologic vorbind, scorul meu scazut la self-esteem ma impiedica sa cred ca as merita-o.
Bafta!winking

| diaac a răspuns:

Depinde mult de ce vrei sa faci. Cred ca cel mai sigur este cu psihologia organizationala ca sa te angajezi, dar in orice domeniu depinde cat de bun esti si cat de bine stii sa profiti de oportunitati.

Poti profesa ca psiholog cu masterul (in supervizare poti si cu licenta in anumite domenii) dar daca te inscrii la Colegiul Psihologilor si vrei sa fii psiholog cu acte in regula, va fi nevoie sa ai o formare continua indiferent de specializarea aleasa (mergi la conferinte, workshopuri etc).

In alegerea specializarii consider ca este foarte important sa te lamuresti atat in ce consta fiecare specializare si oportunitatile pe care le ai, cat si care sunt pasii pregatirii in specializarile pe care le iei in considerare.

Mult succes!