Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salutare,salutare.Vin si eu cu nu una,ci mai multe probleme din pacate,care dateaza de ceva vreme.
Cum sa incep,deci acum ceva timp am luat o decizie importanta care avea sa-mi schimbe viata, am fost transferat de la profilul filologie la stiinte ale naturii, totul bine si frumos in primele 3 saptamani,dupa aceasta perioada am inceput sa fiu depasit de materie,ma intrebam de ce, la un moment dat au inceput si notele, frumoasele cum ar fi 2, 3, 4; ma intrebam de ce Doamne iarta-ma nu reusesc sa inteleg nimic,m-am gandit la posibilitatea de a face meditatii dar am zis sa ma stradui sa recuperez singur (sa tin pasul cu clasa deoarece din urma nu avea rost,n-as fi inteles mai nimic fiind simple date aruncate pe foaie fara o explicatie) si, ghiciti ce? a mers din rau in mai rau,dupa un semestru, mediile: matematica 5, fizica 5, chimie 6. Simteam ca mor, pentru ca ma intereseaza scoala, ajunsesem si sunt inca intr-un stadiu in care mi-am pierdut increderea in mine si ma consider un esec, am ajuns ca din super stiutor de engleza sa ma intreb cum se scriu cuvinte patetice din simplul fapt ca nu mai reusesc sa rup jugul acestor note la 3 materii dintre care 2 esentiale ( chimia si matematica,pentru BAC,si admitere chimia). Din clasa, niciodata n-am reusit sa retin,nu pentru ca nu sunt atent dar nu reusesc, acasa cand ajung, ma apuc de teme si ma uit peste lectie 10-15 minute sau o fac in pauza.
Am colegi care retin foarte, dar foarte bine, lectii din clasa a saptea pe care eu nici nu mai stiu cand le-am facut ei le stiu pentru teste de acum, din a 10-a. M-am gandit sa ma apuc sa iau Neuro Optimizer pentru memorie,la matematica sper sa-mi revin,facand meditatii acum, iar la chimie am rugat un coleg sa ma ajute. Cu fizica voi incerca din rasputeri sa razbat si sa reusesc.
Si, ca sa pot incheia, deseori ajung acasa pe la 7-8 si nu mai am chef de nimic, cum as putea face in asa fel incat sa ma automotivez sa retin,sa nu-mi fie sila sau sa nu consider ca e ceva imperative necesar multumita unor analfabeti de la minister care nu stiu a vorbi coerent,dar dau directive si vor examene peste examene. Da,romanii sunt vazuti bine afara din aceasta cauza, dar,ganditi-va cum ar sade unui profil sa aiba doar chimie,matematica,fizica,biologie,istorie,geografie,engl eza si,eventual franceza. In fine, sa concluzionez,va cer opinia dar nu cu sfaturi de tipul : muta-te, renunta la scoala, la parbrize cu tine si alte cele, pentru ca doresc si stiu ca pot numai memoria sa mi-o intaresc un pic.

Răspuns Câştigător
| bunelutu a răspuns:

Cine te-a pus sa te duci acolo?
nu lua cacaturi de pastile gen lecitina ca nu ajungi dexter ci mai rau te imbolnavesc
Tu esti stresat, incearca sa vezi altfel lucrurile, uite un documentar care iti va schimba viata http://www.filmedocumentare.com/secretul/

Daca vrei sa iti maresti hard discku mananca nuci vere.

| edy01234 a răspuns (pentru bunelutu):

Ambele dau roade, multam fain!

12 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sfaturile primite sînt, mai mult sau mai puţin, destul de binevoitoare şi bine intenţionate, de bun simţ, dar ai mari lacune în a scrie corect româneşte.
Textul tău conţine multe greşeli de gramatică şi ortografie a limbii române.
Asta e o dovadă a slabei tale pregătiri, la acel profil de filologie, la care se adaugă, acum, noutăţile de la profilul de ştiinţe ale naturii.
Un fel de, cum s-ar spune pe româneşte, a nu fi nici în car nici în căruţă.

| edy01234 a răspuns (pentru corolav):

Te-as ruga, bunule domn, sa le precizezi si sa stii ca in timp ce cineva scrie repede da, se mai intampla greseli gramaticale.

| edy01234 a răspuns (pentru corolav):

,,TREI regi într-un același an?`` - Ti se pare exprimare corecta la dumneata?, poate in acelasi an dar nu,, intr-un acelasi an``.

| edy01234 a răspuns (pentru corolav):

Da,am sesizat cateva greseli, ai dreptate.Nu exista posibilitatea de edita intrebarea si a le corecta?

| corolav a răspuns:

Dragă prietene, de formaţie profesio nală s-ar chema că eu ar fi trebuit să fiu profesor de limba română.
Nu am prea profesat în acest dome niu decît puţin şi sporadic. Dar, citind
mult, pînă la vîrsta mea de 67 de ani, şi scriind aproape zilnic zeci de pagini, se poate spune că nu am uitat deprinderea de a scrie destul de bine româ neşte.
În textul pe care ţi l-am remis nu am inclus şi această sintagmă(vezi DEX) "TREI regi într-un acelaşi an".
Ea este ABSOLUT corectă şi vine să definească astfel o anume perioadă de timp: deci, nu de la 14 mai 1898 - pînă la 14 mai 1899 - de exemplu-( care tot un an se chea mă a fi), ci de la 1 ianuarie 1898 - la 31 decembrie 1898.
Sper că am fost clar.
Bucăţica aia de text, la care faci matale referire, face parte dintr-o întrebare pe care am propus-o eu cu aproximativ ceva timp în urmă.
Cred că ai mers matale pe întrebările şi răspunsurile mele şi ai dat peste ea.
E adevărat, şi eu mai fac unele greşeli, dar nu din grabă ci din nu prea teribila mea pricepere de a lucra pe calculator.
Cît despre a-ţi arăta unde ai greşeli, în acel text, ar fi o muncă grea şi inutilă, pentru mine. E de ajuns să-ţi spun că eu am numărat vreo 25 de greşeli.
Sănătate şi succes la şcoală!
Nu te mai grăbi atunci cînd concepi şi scrii un text!
Fă-ţi timp de a revedea tot ce ai scris şi, dacă te pricepi, fă corecturile necesare!

| sabin89 a răspuns:

Cand am inceput sa citesc ce scrii, mi-ai facut o impresie buna. Am zis: uite un baiat care scrie coerent, grammatical si care are o gandire pozitiva. Asta pana la faza cu "analfabeti de la minister". Daca ai o astfel de gandire negativa, pe care vrei sa o maschezi sa para pozitiva, nu vei reusi prea mult. Ori esti sincer si vrei sa inveti, ori te preocupa idea de a te justifica, lasand sa se inteleaga ca lacunele tale se datoreaza analfabetismului altora. Trebuie sa te decizi.

| edy01234 a răspuns (pentru sabin89):

Nu incerc sa maschez dar totusi, nu este placut cum unii care abia au cateva clase, dorm in guvern in timpul sedintelor, se plang ca n-au motorina/benzina pentru AMG-urile lor si au numai pretentii cer atata de la noi, elevi fiind. Nu zic, invatatul e invatat, dar de ce 60 % din elevi urasc franceza predata in scoli si de ce exista profesori ca doamna mea de chimie care se plange, citez, ca nu are timp,, Of... iar am luat-o prea repede inainte`` si nu explica decat pentru cei cu 9-10. Imi doresc sa razbat din rasputeri, te asigur bunule domn, dar cum am precizat mi-am pierdut capacitatea psihica de a mai corela orice incercare de a evolua la aceste materii (3, in curand vor fi doar 2, meditatiile la matematica vor da roade) crezand ca nu sunt bun de nimic. Am vazut filmul,, The Secret`` si am inceput a gandi ca acolo si mi-am facut si target list-ul si, de asemenea, un,, why should I be grateful for``.

| Powner a răspuns:

Poti incerca cu lecitina, cat despre parerea da negativa despre tine, nu gandi asa, nu te gandi ca esti un esec, si optimist, pentru ca asa mai rau te afunzi in " cazanul cu melancolie ". Despre automotivatie, gandeste-te ca o faci pentru tine, nu o face in scarba... sper sa reusesti sa te redresezi...iti urez succes!

| Adryydream a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine. Este normal sa iei astfel de note deoarece ai pierdut multa materie si este foarte greu sa recuperezi mai ales la materii de real. Problema cu sila de a invata seara ...stiu cum e si eu ma zbat sa scap de aceasta lene incredibila dar ma motiveaza faptul ca imi doresc sa iau bursa happy i-ai putea ruga pe colegii tai sa iti mai explice din cand in cand pentru a putea intelege mai bine ceea ce ei stiu deja mult succes

| nebunadelegat a răspuns:

Primul lucru care mi-a trecut prin minte a fost sa-ti recomand filmul The Secret, dar vad ca a mai facut-o cineva.Cred ca te-ar putea ajuta mult mai mult decat pastilele. Daca iti place sa citesti ti-as recomanda si cartea care are acelasi titlu si cartea urmatoare de la Rhonda Byrne, The Power.Investeste putin timp in astea, se va merita.
Ar trebui sa-ti recastigi increderea in tine, va fi greu doar pana la prima nota mai buna, dupa aia va fi din ce in ce mai usor.Cauta pe youtube filmulete motivante, ajuta si ele foarte mult.
Sunt multe personaje renumite din istorie, care au trecut prin probleme mai mari si totusi au reusit. Einstein nu a vorbit pana la varsta de 4 ani, la scoala i s-a spus ca nu e in stare nici macar sa comunice, Nikola Tesla a abandonat facultatea din cauza unor probleme psihice.Si uite ce au realizat!
Vei putea si tu, ai incredere in tine si nu te stresa, asa este mai greu si sa inveti.

| LøVëLŷ a răspuns:

Nu cred ca pastilele sunt cea mai buna solutie ..Eu am dat probe pentru liceul militar si aveam nevoie de conditie fizica probe de rezistenta etc etc..Mama imi spunea mereu ca nu stiu ce pastile de memorie, conditie fizica, ma vor ajuta dar nu am vrut consider ca pastilele ajuta atunci pe moment dar mai tarziu no sa ma pot retine o sa am nevoie mereu de pastile..parerea meahappy.Tot ce trebuie sa faci este sa acorzi mai mult timp studiului.iar daca ai in clasa colegi ce au retinut nu ezita sa-i intrebi sunt sigura ca te vor ajuta ..trebuie sa gandesti mereu pozitiv fii un optimist! Ps: scuze daca te-am plictisit cu povestea mea dar si eu am fost intr-o situatie asemanatoare