| leoleutzu395 a întrebat:

Sunt clasa a 12 a profil mate info și încă nu stiu la ce sa dau bacalaureatul. În principiu voiam la fizica, dar am unele chestii care mi e teama sa nu le greșesc și sa pierd punctajul. Saptamana aceasta m-am hotărât sa dau la biologie, dar când vad cat de mult este... ???? Voi ce ma sfătuiți? La ce sa dau? La fizica vreau din mecanica și curent sa dau, iar la biologie din cea de a 11 a si a 12 a. Eu vreau sa urmez la drept sau ASE București.
Va rog ajutați-ma cu niște sfaturi în legătură cu probele.

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu pentru materia la alegere am dat la biologie (acum mult timp). Pot sa iti zic ca nu este chiar asa de greu, deci asta recomand big grin
Unele lucruri sunt logice acolo si usoare, adica... se vad, le simti, tine de corpul uman pana la urma.
Stiu ca in cartea de teste pentru bac la biologie este scrisa si teoria care ar trebui invatata si ar fi suficient asta.

Nu este chiar asa de greu si mult de invatat. Daca inveti ce este acolo este suficient cat sa treci cu bine si cu nota marewinking

Indiferent ce o sa alegi, eu iti urez numai bine si mult succes in tot ceea ce faci! ^_^

| Catrice a răspuns:

Baga bio 9-10 că e mai easywinking

| zurick a răspuns:

Am citit comentariile de curiozitate.
Am dat bacul la bio acum 2 ani, 11-12. Nu e așa mult de învățat și dacă înveți să-ți faci desene pe ciornă ( pe foaia de examen nu poți că ți-o anulează ) e ușor.
Aveam 70 pg de caiet scrise cu scris mare și larg, plus că multe din ele erau desene. Dacă vrei ASE ai nevoie de medie mare ^^ și la biologie e ușor de luat

| siriusblack98 a răspuns:

Pai noi de unde sa stim la care din materii esti tu mai pregatit? Nu are importanta la ce facultate te duci, profilul liceului si/sau materiile de BAC la care ai dat sunt absolut irelevante pentru facultate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Eu am dat biologia de a 11-a și a 12-a. Eu zic sa mergi pe ea. La fizica dacă greșești un calcul se duce problema, iar la ASE trebuie nota mare in bac. Eu nu am invatat deloc ecologie și tot am primit punctaj pe chestii de cultura generală, anatomia însă o știam foarte bine. Trebuie sa înveți pe lângă teorie problemele cu grupele de sânge și cele de genetica. Toate merg pe același tipar, dacă exersezi devin ușoare happy. Materia se invata repede și nu cere exagerat. Nu te gândi ca cer tot ce e in manual. Plus ca proba o poți termina in maxim 2 ore cu un scris caligrafic chiar.
Fizica e frumoasa, dar e riscanta la calcule ceva.
Acum vezi pe ce mergi tu mai bine. Succes happy!

| WhiteLife a răspuns:

Când am fost intr-a 12-a, majoritatea colegilor mergeau mai departe pe IT și aproape toți am dat BAC-ul din bio, pentru că este cea mai ușoară materie. Am avut 2 colege foarte deștepte, au câștigat ceva concurs de fizică și nu mai știu ce beneficii au primit în timpul facultatii. Totuși, la BAC au luat undeva in jur de 8, ceea ce e o nota foarte mica pentru ceea ce puteau. La materiile astea sunt note mici, iar daca nu dai admitere și ai nevoie de o nota buna in BAC, la bio se ia lejer 10. Mie mi s-au părut mereu cea vegetala și animală mai ușoară, nu trebuie sa înveți o groaza de oase și nervi și eu mai știu ce, plus că e mai putina că și cantitate. Acum alegerea este a ta, mult de învățat e la toate materiile, nu va fi ușor.

| ancaval a răspuns:

Ce ai auzit în legătură cu punctajul de la fizică? Și de la cine?
Păi dacă ai învățat știi să rezolvi exercițiile. Sau tu vrei 10? Nu crezi că e prea mult?

Eu aș da din biologie pentru că era materia mea preferată, dar nu asta contează.
Cel mai bine este să dai unde crezi că ești TU pregătit și să îți și placă, bineînțeles.
Pentru facultate, nu contează profilul liceul, sau materia de la bac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bio, anatomie. Cea mai mișto, părerea mea.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da la info ca e usor

| Catalin77945 a răspuns:

E lejer la bio, dc iti faci griji? rolling on the floor efectiv pentru medicina trebuie sa inveti toata materia din manualu de a 11, dar pentru bac ai mult mai putin de invatat nu-i mare lucru, si problema la genetica nu e grea, dar acum depinde daca vrei la ASE acolo se intra pe medie de bac, deci de regula sa dai la ceea ce stii tu ca ai putea face cel mai mult si de asemenea la ce ti-ar placea sa il dai cel mai mult, pentru ca e mai usor sa dai bacul la ceva ce iti place decat la ceva ce nu iti place si dupa te chinui sa inveti inainte