| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.
Sunt in clasa a noua la un profil de filologie bilingv engleza si nu sunt sigur ca am facut alegerea potrivita.
Intotdeauna am fost pasionat de partea IT si m-as fi vazut in aceasta categorie pe viitor, dar engleza mi-a placut inca din clasa a doua cand am inceput sa o practic. Ma descurc foarte bine la engleza, da' ma gandesc inca de acum la viitorul meu si nu stiu daca e bine ceea ce fac. Nu vreau sa devin profesor/traducator, as fi vrut o munca la birou, ceva "important".
Intrebare :
- A fost unul dintre voi la un profil de filo-engleza? Daca da, ce optiuni a avut?

3 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Te poti transfera. Matematica-i baza daca vrei sa inveti programare la facultate.

| GrozavRobert a răspuns (pentru ZvT):

De ce spui asta? E plin de programatori in Romania si de ingineri, iar nu stiu daca am luat asta in vedere, dar eu as fi vrut sa lucrez undeva unde sa fie permisa comunicarea cu straini, etc.

| almirock a răspuns:

Bună! Eu nu am fost la profil de filologie, dar pot să îţi spun că atâta timp cât eşti bun la ceva, nu contează ce profil ai avut în liceu. Crede-mă!
Eu am terminat matematică-informatică intensiv şi acum sunt la facultatea de Litere şi mă descurc excelent.
În plus, profilul filologic nu te face doar profesor sau traducător.