| anonim_4396 a întrebat:

Salutare toti utilizatorilor! Va rog sa ma ajutati urgent. Cine imi poate spune cum se calculeaza radicalul? Adica cat e radical din 2 de exemplu? Si cat e 3radical din 4? Am nevoie in maxim cateva ore! Dau vot+funda!

1 răspuns:
| AndreiTargoviste a răspuns:

Te gandesti ca numarul care este sub radical trebuie sa fie egal cu alte doua nr identice de exemplu 4=2 *2 si atunci va veni 2. Daca ai alt numar de exemplu 12 te gandesti ca este format din 3 *4 si atunci va veni 3 radical din 2 deoarece ce este sub radical se dubleaza cand vrei sa scapi de el si vine 3 * 4=12 dar sunt si unele numere care sunt fixe gen 100=10*10 si radicalul va fi 10 adica la patrat sau 144=12 *12 si rad este 12 ca 12 la patrat este 144 sper ca ai inteleswinking