| RebbeSKhon a întrebat:

Cum se calculeaza radicalul cu perioada? De exemplu, radical din 0, (4). Cu explicatie va rog, multumesc! Dau funda

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
Doar cu aproximatie, in functie de cate zecimale este necesar.
Radical din 0, 4 din 0, 44, din 0, 444 si asa mai departe. Cu cat mai multe cifre dupa virgula, cu atat rezultatul e mai exact.

| LeMoN01234 a răspuns:

N-am mai auzit de radical cu perioada... din cate stiu rezultate e un numar de ex 5 sau de ex 3 supra 7 aia nu se mai poate calcula si ramane asa dar perioada laughing