| PrOEvolution a întrebat:

Am si eu nevoie de putin ajutor.Cum pot invata repede harta politica a lumii si capitalele tarilor?

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cel mai repede şi mai uşor e pe continente.Continentele la rândul lor le înparţi în 5. Central plus 4 puncte cardinale.Baftă!

| alexs99 a răspuns:

Eu n-am invatat niciodata capitalele, le-am retinut dupa echipe de fotbal, turnee de tenis, dupa stiri.Sau mai joc niste jocuri in care ti se dau toate tarile si tu trebuie sa le spui capitalele sau steagurile.
Oricum mereu gresesc spunand ca Turcia are capitala la Istanbul, nu la Ankara.

| EvaneSScence a răspuns:

Ia-o pe continente si incepe cu Europa ca tot le mai stii. Localizeaza tarile si invata-le apoi fa la fel cu capitalele pentru fiecare.
Le repeti apoi tara cu capitala ( dar sa ai si imaginea de pe harta in minte).

| ayosmdk a răspuns:

Eu cand am invatat toate tarile din ASia + capitalele am folosit un joculet dupa internet; nu stiu acum daca mai e dar mi-a folosit. Si alta metoda a fost sa compun un cantec. Poate suna aiurea dar chiar am reusit sa le invat. happy Hai bafta!

| Magduttza a răspuns:

Harta politica poti sa o memorezi recunscand cateva tari. mai mari. pe care le sti tu sigur..si acea tara o iei ca si reper. si sti ca la S este tara x... la E tara y. intelegi? si capitalele. cred ca trebuie sa apelezi la metoda papagal din pacate.

| k4rT a răspuns:

Pai cum am invatat si eu de la dirigu te candesti unde va arata ca un tort acol e ush ce acol arata ca o nu stiu ce asa ivneti repede bft funda?

| andreiTFM a răspuns:

Cel mai simplu e sa le iei pe bucatele! invata o bucatica dupa o repeti si te concetrezi pe ea 15 min. apoi alta si tot asa! sa iei nota mare! funda?

| albul37 a răspuns:

Salut, printeaza-ti o harta muta.Pui harta muta langa cealalta. Pentru a nu ti se parea plictisitor, noteaza tarile cu cate numar.Iar la capitale, unele le poti asemana cu ceva cuvinte amuzante gen Albania-Capitala Tirana, te gandesti la un tiran si tot asa.