| Nich01 a întrebat:

As vrea sa invat o limba si nu stiu ce sa aleg dintre italiana spaniola sau germana
Mie imi place mai mult italiana dar e cam grea din punct de vedere gramatical
Ceva pareri? Care mi-ar folosii mai mult?

Răspuns Apreciat de Editori
| Deliiiia a răspuns:

Buna, italiana si spaniola sunt destul de usoare si sunt limbi latine, ca si limba romana, deci multe cuvinte se aseamana. Germana nu e inrudita cu limba romana si este destul de dificil de invatat fara un profesor.

Dintre toate totusi, germana ti-ar folosi cel mai mult.

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca italiana e grea, stai sa vezi germana!
De fapt, care e limba ta materna de ti se pare asa grea italiana?

| Nich01 explică (pentru ardnaxur1961):

Mi se pare mai grea italiana din punct de vedere gramatical atat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nich01):

Stai sa vezi tu franceza...

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Nich01):

E aproape la fel ca si gramatica limbii romane. Diferentele sunt nesemnificative. Grea e gramatica limbii franceze, iar cea germana e absolut de neinteles. Usoara e gramatica engleza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu te arunca asa de tare. E usoara fiindca nativii, in special americanii, sunt cretini si terfelesc gramatica la nivel academic, cum se face la noi. Cazul "it's vs its" e unul dintre multele care pot fi mentionate. Daca nu stii despre ce vorbesc, ghinion. De pe cartoon network pare mai usoara decat e. Una e sa nu mori de foame in tara x ca nu stii limba, si alta e sa o folosesti la nivel profesional.

| Adry05 a răspuns:

Gramatica la germana e cu muuuult mai grea.
Invat-o pe aia care-ti place mai mult, degeaba inveti o limba s-o stii daca nu-ti place deloc.

| RAY a răspuns:

Limba engleza e foarte bine sa o cuunosti si limba germana sau o limba nordica gen norvergiana

| Nich01 explică (pentru RAY):

Norvegiana stiu cate putin din serialul skam

| RAY a răspuns (pentru Nich01):

Mie imi place are asa un accent masculin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Rusa, araba, sau chineza ti-ar folosi mai mult. Daca italiana zici ca e grea, iti recomand o lobotomie.

| Nich01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi se pare mai grea din punct de vedere gramatical

| alexandrualind a răspuns:

Germana recomand eu.Dar Italiana e usoara.

| xCeline a răspuns:

Cred ca germana iti va fi de folos, se cauta mult si sunt platiti bine cei ce o stiu.

| andreit05 a răspuns:

Germana happy

| anapatrascu a răspuns:

Ce îti este de folos.Nuare rost sa inveti italiana daca vrei sa mergi in Germania.Ti-am dat un exemplu.

| Nich01 explică:

Am murit laughing

| CsGO16 a răspuns:

Poloneza, chiar usor, comparat cu latina. kurwa inseamna curva, daca stii cum zic

| AkTeNBok a răspuns:

Italiana este o limbă ușoară, este la fel ca limba noastra aproape. Îți recomand sa o inveti, iti va prinde bine.

| Nich01 explică (pentru AkTeNBok):

Multumesc mult! Stiu sa vorbesc la nivel conversational dar foarte putin
pentru italiana pot spune ca am o "mica pasiune" dar mi se pare mai grea la gramatica si accent

| AkTeNBok a răspuns (pentru Nich01):

Funda?

| Dora_Dora_1998 a răspuns:

Italiana e buna. Apropo daca vei merge la scoala italiana ai nevoie e gramatica.Sa vorbesti cu o persoana in italiana nu ai nevoie de gramatica.In plus e usoara