| StefanutzDz a întrebat:

Maine dau simulare la romana si nu stiu 2 chestii. Mesajul si semnificatia titlului unei poezii. Imi puteti scrie 2 modele cum as putea scrie la fiecare? cum ar fi Mesajul poeziei....este transmis...sentimente etc. Va multumesc

3 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Hello laughing
Si eu dau maine simulare la roamna :o
De exemplu,iti da o poezie gen "Iarna", trebuie sa zici de ce s-a numait asa, faci legatura cu textul, poate vorbeste despre zapada sau fulgii de nea.pur si simplu adaugi acolo elementele astea ca sa faca referirea la anotimpul iarna si de ce a fost numita astfel poezia...
Doamne, mie imi e frica la gramatica ca acolo "scârţâi"mai mult laughing la literatura ma.pricep cel mai bine (sa fac compuneri, sa demonstrez ca ala e text epic, ca e fabula, figuri de stil si etclaughing
Am invatat azi si parca am inteles care e faza cu propozitiile alea (subiectiva, atributiva si etc
Oricum SUCCES maine :*

| Senroth a răspuns:

Si eu dau simulare de examen maine la romana si miercuri la matematica deci ti-as sugera sa lasi mesajul poeziei si sa inveti semnificatie titlului in general nu al unei poezii
De exemplu:
Titlul esti : In Vacanta la Mare
Tu trebuie sa spui la nivel obviu de lectura titlul este unul nominal/verbal depide daca are verbe sau substantive in el si le spui ..alcatuit din 2 substantive comune
La nivel obtuz de lectura titlul este in armonie/corcondanta cu textul deoarece il textul de mai jos este poveste unei vacante la mare etc. dai argumente din text

| Logitecheveryone a răspuns:

Salut,si eu maine dau simularea la romana.
Sentimentele de...sunt exprimate intr-un text organizat in(tipul de versuri), modalitatea de exprimare este.(confesiunea lirica, descrierea, monologul adresat)...
Tu vei alege din paranteza, doar ce potriveste la textul respectiv pe care il vei avea in fata.