| ALLLeXaNDRaALLE a întrebat:

Hello TPU, azi am avut simulare la romana si ni s-a dat la B, subiectul I sa spunem semnificatia titlului "Zapada saruta intinderile". Ar putea cineva sa-mi dea un exemplu ca sa stiu daca am scris corect?
Si maine am simulare la matematica deci daca ar putea cineva sa-mi dea niste exemple de simulare... Funda happy

3 răspunsuri:
| Paul321 a răspuns:

Salut! Eu am inceput cu definitia : titlul este un element de paratext care introduce tema...
Dupa asta am scris : d.p.d.v gramatical poezia... esti alcatuita dintr-o propozitie afirmativa care sugereaza...
Si dupa am inceput sa scriu: in prima strofa in a 2-a in a 3-a... pana la ultima unde am incheiat In concluzie poezia... se refera la iarna si la sentimentele eului liric

La matematica nu stiu ca nici eu nu stiu nimic

| Lebada_Sorina_1989 a răspuns:

Hey si eu am dat simulare azi am scris ceva de genu... ca titlul transmite sentimente de dor, tristete si nostalgie bineinteles sustinut si de textul suport plus formulele specifice exprimarii opiniei, de genu in opinia mea, in primul rand in al doile rand si in conluzie. Bineiunteles ca exprimarea a fost mult mai elevata si am mentionat si structura titlului si ce lef de titlu este (analitic, sintetic, conotativ sau denotativ ).Iar apoi am comentat poezia pentru a reiesi ca autorul vrea sa intareasca sentimentele transmise inca din titlu...
subiecte de simulare sau modele gasesti pe edu.ro sau pe isj Iasi.ro

| ALLLeXaNDRaALLE explică (pentru Lebada_Sorina_1989):

Eu am scris ceva gen : Poetul ii da viata zapezii pentru ca foloseste personificarea doar ca am dezvoltat ideea.