| triX2 a întrebat:

Salutare!
Trebuie sa fac un proiect despre inceputul secolului al XX-lea.
Ma puteti ajuta? Adica vreau sa stiu cum era viata pe atunci, ocupatiile oamenilor, tehnologia, dar si unele personalitati (si scriitori), poze sau vreun site.
Funda!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caută lucrarea „Atunci cînd veacul se năștea" de Ion Bulei. Caută pe google și vei găsi foarte multe date importante.

| Edynhooo a răspuns:

Sec XX a fost secolul vitezei deoarece au fost inventate foarte multe lucruri noi pe care oamenii le credeau imposibile, de la bec pana la masini pe benzina! Traiul oamenilor era chiar mai bun decat acum pentru ca a evoluat asa mult tehnologia si s.au format mai multe locuri de munca. Ocupatiile oamenilor erau in general agricultura, ingrijitul animalelor, viticultura, etc. Dar spre sfarsitul secolului au inceput sa lucreze in mai multe locuri din cauza evolutiei cum am specficat mai sus! Dar cel mai bine ar fi sa intrii pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Secolul_al_XX-lea deoarece aici ai lista cu oameni si evenimente importante cat si mai multe detalii!