| Andrwlu999 a întrebat:

Salutare tuturor prietenilor mei, am o curiozitate UK (Regatul Unit) este condus doar de Charles al doilea? Adică UK este un regat format din 4 țări Suedia, Tara galilor, Irlanda de Nord și Anglia dar toate acestea țări sunt conduse de același rege sau au conducători și regimuri politice diferite?

Răspuns Câştigător
| BiblioCat a răspuns:

Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord este format din 4 țări: Anglia, Țara Galilor și Scoția (pe insula aceea mai mare numită Marea Britanie) și Irlanda de Nord (partea nordică a insulei vecine, Irlanda) și are capitala la Londra, în Anglia. Scoția, Țara Galilor și Irlanda de Nord au administrații autonome, fiecare cu puteri diferite, cu sediul în capitalele lor, Edinburgh, Cardiff și, respectiv, Belfast.

Monarh⁠ este regele Charles al III-lea, care domnește⁠ din 8 septembrie 2022, dar fiecare țară are propriul Parlament și prim-ministru. Regimul politic este același: monarhie constituțională.

Suedia este o țară din Scandinavia, de pe continentul european, n-are legătură cu Regatul Unit.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceee? De cand e Suedia parte din Uk? wtf?

E complicat ce se intampla in UK cu conducerea.
Charles este doar monarh, tarile sunt conduse de parlament, insa fiecare regiune in parte are si niste departamente administrative locale.

| johnnny123 a răspuns:

Suedia? Pe bune?
Cred că ai vrut să spui Scoția...

| Andrwlu999 explică (pentru johnnny123):

Da Scoția era dar atunci când am pus întrebarea era prea nervos să mă concentrez pe întrebare și mai rău e că m-am contrazis cu cineva și culmea tot eu m-am făcut de râslaughing

| Andrwlu999 explică (pentru johnnny123):

Acel cineva era chiar profu de Geografielaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rand Suedia nu face parte de Regatul Unit, este o țară din Scandivania, nordul Europei! În al doilea rand Regatul Unit este compus din țările Anglia, Țara Galilor, Scoția, Irlanda de Nord! Da sunt conduse de același rege! Regele Charles! Dar sunt autonome!

| Andrwlu999 explică (pentru anonim_4396):

Da nu le prea am cu Geografia cu alea alea eu mai mult am lipsit că na...laughing laughing laughing era vorba de Scoția laughing

| Andrwlu999 explică:

M-am contrazis cu cineva azi la liceu și nu știu dacă am zis bine ce am zislaughing laughing laughing