| Broskie a întrebat:

Cum se rezolva subiectul 2 la bacalaureat: "perspectiva narativa dintr-un text dat"? De exemplu "Venea o moara pe Siret" de la bacalaureatul din prima sesiune. Ce anume trebuia scris in afara de faptul ca este un text subiectiv? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mihai720 a răspuns:

Totul se petrecere la persoana 1 text subiectiv sau persoana a 3 adică obiectiv spui ca autorul este heterogen/homodiegetic
Ajuta la realizarea acțiunilor dai exemple și cam atât... Spui ca este omniscient omniprezent.

2 răspunsuri:
| iuliana0001 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa dai definitia perspectivei narative, apoi sa formulezi cateva enunturi in care sa relatezi ce se intampla in textul respectiv( ca un fel de povestire), apoi sa incepi sa analizezi de care perspectiva este. In textul respectiv era obiectiva. Inca ceva important: nu trebuie sa ai 5 randuri. Recomandat este sa scrii macar jumatate de pagina, ca sa aiba de unde sa iti acorde punctajul complet.

| Broskie explică (pentru iuliana0001):

Multumesc pentru raspuns. Trebuie neaparat sa dau si definitia perspectivei narative? Nu a mai spus nimeni asta pana acum.