| swtgrl a întrebat:

Saluttt vreau sa va intreb ce parere aveti de facultatea de chineza happy nu m.am informat prea tare de acea vreau sa stiu din ce trebuie sa dau admitere si daca trebuie sa stiu limba inainte happy multumesc anticipat big grin

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat din ce localitate...

Spre exemplu, la Facultatea de Litere UBB Cluj este valabilă următoarea "povestioară" :

"Domeniul Limba şi Literatură :
15. Specializarea : LIMBA SI LITERATURA CHINEZĂ

LIMBA ŞI LITERATURA ROMANĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNA SAU LIMBA LATINĂ SAU LIMBA GREACĂ VECHE SAU LIMBA EBRAICĂ sau LITERATURĂ UNIVERSALĂ şi COMPARATĂ (3 ani, cu frecventa) - linia de studiu: română
Criterii de selecţie pentru domeniul Limbă şi Literatură, specializările cu numărul curent
4. La specializările cu numărul curent 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, criteriile de selecție sunt:

Probă scrisă la limba străină cu durata 90 de minute pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat – pondere 50% în media de admitere" - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

Toate cele bune.