| Dena01 a întrebat:

Saluut! Ce se face in clasa a 10a, la educatie antreprenoriala? Am inteles ca tot felul de proiecte-nu e de ajuns laughing Stiu ca mai este o zi pana incepe scoala, dar este putin mai mult pana intram in materia si nah, curiozitatea. mersimersi! :*

Răspuns Câştigător
| aliona_6797 a răspuns:

In general, inveti despre spiritul antreprenorial (caracterizat prin inventivitate, independenta, competitivitate) si despre regulile pe care trebuie sa le respecti atunci cand doresti sa iti deschizi propria afacere. De asemenea, vei invata si despre comportamentul etic in afaceri si cum se manifesta acesta in cadrul competitiei. Este o materie destul de interesanta, chiar si pentru cei care nu intentioneaza sa urmeze o cariera in asa-zisa lume a afacerilor.

7 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

laughing) nici nu mai tin minte cu ce se manca materia asta da daca nu o tin minte inseamna ca e materie simpla nu mi-a patat mintea cu amintiri urate materia asta.

| BruneTTe a răspuns:

Pai noi am scris destul de mult, si ne asculta din cand in cand din ce ne preda. Dar nu e nimic greu. Proiecte, numai unul am avut. Sa facem noi un plan de afaceri pe baza unui plan dat de ea [ profesoara]. In rest invatati cum sa incepeti o afacere, ce calitati trebuie sa aiba un antreprenor [ cel care conduce o anumita afacere, firma] etc. de asteahee hee nu va fi greu tongue

| Thisbeea a răspuns:

Nimic intersant sincer. e doar un optional, acum depinde de profesor cat va insista pe el.de obicei te invata cums a devii antreprenor, cums a iti faci o afacere, ce inseamna o afacere, chestii de genul.

| Eu_5933 a răspuns:

Ed. Antreprenoriala a fost un obiect super. In timpul anului am avut un proiect major: sa ne alegem o afacere si sa descoperim de tot ce avem nevoie ca maine sa deschidem afacerea, iar la sfarsitul anului am facut un alt proiect: pe grupuri a trebuit sa facem o reclama liceului (pentru ca eram la capitolul de promovare). A fost super, am avut destul de multa munca si bataie de cap, dar a fost foarte interesant happy

| WhiteRose a răspuns:

Intr-adevar la Educatie Antreprenoriala se fac tot felul de proiecte, dar nu numai. Se studiaza in general Intreprinderea, ce inseamna, ce este un post, si cum am putea fii noi antreprenori(manageri). Erau multe situatii cu ce ai face daca ai fii director in firma "x" in cazul...", cam asta.
Daca inca nu ai inteles sper sa te lamureasca cineva care a terminat mai recent clasa a 10a laughing

| WhiteRose a răspuns:

Cred ca depinde de profesor.Aliona a infrumusetat mult raspunsul ei, poate asa a fost la ea, insa unii profesori se implica, altii doar iti predau ceva si te asculta, depinde, sper sa ai noroc si sa-ti placa materia

| Blackzu93 a răspuns:

Inveti despre ceea ce inseamna piata de vanzare intr-o forma mai simpla (se reia in ceva mai dezvoltat intr-a 11a)
o sa fie si formule chiar, de calculare a profitului, costului, etc
in principiu tot ce trebuie sa stii pentru a deveni un antreprenor (a-ti infiinta propria afacere si a o conduce)