| CartoonN a întrebat:

Saluut! spuneti-mi si mie operatiile cu infinit gen infinit + infinit sau infinit ori infinit, d-astea asa.Dau funda! big grin

Răspuns Câştigător
| tdbmarius a răspuns:

Eu iti zic cum se face la liceu.
Prin conventie
infinit+infinit=infinit
a+infinit=infinit
a-infinit=-infinit
-infinit-infinit=-infinit
a*infinit=infinit
infinit*-infinit=-infinit
-infinit* - infinit=infinit
infinit la infinit=infinit
infinit la -infinit=0
Nedeterminari
infinit/infinit nu se poate
1 la infinit nu se poate
0 * infinit nu se poate

PENTRU CAZURILE DE NEDETERMINARI DA-MI UN MESAJ SI TI LE EXPLIC!

1 răspuns:
| Killua a răspuns:

Infnit nu este un numar. de aceea nu se pot face operatii cu infnit. Poti doar spune ca un infinit este mai mare ca alt infinit, dar poti cauta pe net mai multe despre asta sau sa imi trimit mesaj daca esti interesat... funda?