| IonGugustiuc a întrebat:

Cum se fac operatiile cu infinit? Gen infinit+x, infinit-x, -infinit+x, -infinit-x, infinit/x, infinit/-x, x/infinit, -infinit/x, -infinit/-x, x/-infinit, -x/infinit, -x/-infinit, si altele...

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Limitele neinteligibile si cu care nu se pot face operatii mai departe sunt infinit cu plus si infinit cu minus.
Din punct de vedere filozofic conceptul de infinit se poate compara cu neinteligibilul, in care perceptia noastra umana nu mai are nici o referinta cu privire la un punct de orice gen aflat la aceasta distanta.
Spre exemplu, energia infinita se confunda cu o gaura neagra, astronomica!
Din punct de vedere logico-matematic, sunt considerate aceste extreme doar referinte intangibile, cu care nu se pot face operatii definite folosindu-le drept cantitati.Sunt doar REFERINTE! Ca uneori si '0'.Nu sunt acceptate in mediul stiintifice speculatii in jurul acestor Referinte.Demonstratii de teoreme sau supozitii.

| Batya a răspuns:

Infinit + infinit = + infinit
infinit - infinit = 0
-infinit + infinit = 0
-infinit - infinit = -infinit etc etc.
Găsești toate formulele intr-o carte sau culegere de mate clasa a XI-a, unde sunt si cu valori trigonometrice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Batya):

Nu prea cred ca scrie in vreo carte ca infinit minus infinit si minus infinit plus infinit sunt egale cu zero.

| 6684464 a răspuns (pentru Batya):

Daca ar vedea acum fostul meu profesor de matematica ce ai scris... rolling on the floor
@IonGugustiuc, nu poti, afli decat limitele lor. sau poate ca cei care au facut M1 stiu altfel, dar nu cred laughing.