| xyz12309 a întrebat:

Se dau subiecte diferite la bac la romana la uman si real?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mie mi-au trebuit numerele imaginare, fiind la mate-info intensiv, am urmat o facultate mai departe la care mi-au trebuit. Problema mai mare e la Real decat la Uman. Cel putin stiu ca la Uman se face o matematica mai usoara, iar de pe clasa a XI-a scapa, ori nu mai stiu exact cum e acum.
E absurd ca cineva de la Real sa toceasca zeci de comentarii si sa stie sa tot analizeze un text la prima vedere si pe fata si pe spate cand peste o saptamana se da FORMAT la tot. Eu nu zic ca romana nu merita invatata, dar nu e corect evaluata, mai ales ca nu se face diferenta intre cele 2 profile. Cei de la Uman n-au matematica obligatorie. Cei de la Real au romana in schimb. Hai sa zicem ca e ok, fie si romana, toata lumea s-o aiba, dar nu la acelasi nivel in conditiile in care la Uman e numar dublu de ore.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu stiu ca asa s-a dat la simulare la mine in scoala deci da se da diferit

| Okami23 a răspuns:

Am dat bacul anul trecut, au fost aceleasi subiecte la ambele profiluri

| DiamantulAuriu a răspuns:

Da,asa s-au dat in fiecare an

| user5493 a răspuns:

Da,se dau

| xyz12309 explică:

Eu am vazut simularile date la romana in Bucuresti si sunt 2 subiecte separate, unele pentru uman si unele pentru real...

| Fnnyn a răspuns:

Nu se dau diferit. Romana e aceeasi pentru toata lumea. Sunt aceeleasi subiecte. Poate cei care au raspuns nu au inteles intrebarea.

| valentingb a răspuns (pentru Fnnyn):

Romana e aceeasi pentru toata lumea? La real nu se invata Patul lui Procust si multe altele. Nu e la fel. Cei de la uman aprofundeaza mult subiectul, pe cand la real se invata la un nivel mediu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentingb):

Si cerintele la examen-s aceleasi...

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta sistemul educational dovedeste din nou ca e gandit de prosti. Pentru ce mai invata copiii aia atata carte, daca examenul e unul simplu? Dergeaba. La fel cum eu am invatat la matematica lectia Numere imaginare. Romania, trezeste-te...

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai avut nevoie de numere imaginare pentru ca ai facut matematica intensiv in liceu, se presupune ca daca esti la mate-info, matematica e cea mai mare placere pentru tine (desi nu neaparat. Dar se presupune), si ca vei merge la o facultate in continuarea profilului. Pe cand la Real merg aceia care nu le au nici cu matematica prea bine, nici cu romana, astfel n-ar trebui sa faca nimic in sistem intensiv. Trebuiau sa lase scolile profesionale, tare bune mai erau. Acum tot prostu faca 4 ani de liceu apoi cade BAC-ul si e distrus pe viata de sistem, desi ar putea fi un mester foarte bun, dar nu le are cu teoria.
Acum iti trebuie diploma de BAC si sa lucrezi ca muncitor necalificat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentingb):

Mate-info Intensiv tot la Real intra. Nu inteleg ce zici...Real e un profil. Uman e altul. Filologie, Stiinte Sociale, Mate-Info(intensiv sau nu) si Stiinte ale Naturii sunt specializari de profil.

Cat despre scoli profesionale...ai dreptate partial. Pe de o parte eu agreez sistemul asta, pentru ca ofera un fel de a doua sansa leprelor care n-au invatat in scoala generala sa devina elevi ceva mai responsabili in liceu, astfel pot da la facultate mai tarziu. Ca apoi e dezavantajul sa se blocheze mai rau, nu e vina sistemului, cea principala. Vina principala e intotdeauna a elevului, apoi a profesorului sau liceului, abia apoi a sistemului. De ce? Pai si-n sistemul asta destul de prost copii buni tot ies de pe bancile liceului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentingb):

Pai mie mi-au trebuit numerele imaginare, fiind la mate-info intensiv, am urmat o facultate mai departe la care mi-au trebuit. Problema mai mare e la Real decat la Uman. Cel putin stiu ca la Uman se face o matematica mai usoara, iar de pe clasa a XI-a scapa, ori nu mai stiu exact cum e acum.
E absurd ca cineva de la Real sa toceasca zeci de comentarii si sa stie sa tot analizeze un text la prima vedere si pe fata si pe spate cand peste o saptamana se da FORMAT la tot. Eu nu zic ca romana nu merita invatata, dar nu e corect evaluata, mai ales ca nu se face diferenta intre cele 2 profile. Cei de la Uman n-au matematica obligatorie. Cei de la Real au romana in schimb. Hai sa zicem ca e ok, fie si romana, toata lumea s-o aiba, dar nu la acelasi nivel in conditiile in care la Uman e numar dublu de ore.

| stancuioana a răspuns:

Nu se dau subiecte diferite

| Xerodox a răspuns:

Da