| Ghost963 a întrebat:

Se face biologie la filo?♣FUNDA♣

Răspuns Câştigător
| Ibrahimovic a răspuns:

Nu. Ai nevoie de pregatire suplimentara. In primul rand, daca nu faci chimie dintr-a 10-a nici n-ai ce sa te prezinti la exament. In al doilea rand, biologia de clasa a 12-a presupune niste chestii generale. Eu am facut cate 2 ore de biologie in a 9-a si a 10-a. Dupa cate una. Iar chimie cate o ora in a 9-a si a 10-a. Cum spuneam, biologia in clasa a 12-a e foarte subtire. Cateva chestii de cultura generala asa se invata. Si alea daca are chef profesorul sa ti le predea. Nu se pune accent pe biologie sau pe chimie la filologie. Eu unul nici nu am caiet de biologie, dar am media 10. Nu intereseaza pe nimeni de la filologie acest obiect, nici macar pe profesorul de biologie.

13 răspunsuri:
| JamilaGizeh a răspuns:

Se face din an in Paste

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se face!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

http://i.imgur.com/D0Os2.jpg

http://i.imgur.com/2sd3TYX.jpg

http://i.imgur.com/P7AjXt1.jpg

La Mulţi Ani!

| Ibrahimovic a răspuns:

Eu fac biologie si in a 12-a (o ora pe saptamana). Nu mai fac chimie si fizica dintr-a 10-a. Adica am facut pana intr-a 10-a inclusiv. Nu stiu la alte licee.

| Ghost963 explică (pentru Ibrahimovic):

O sa ma ajute pentru examenul de admitere la facultatea de biochimie tot ce fac in a 12-a?

| AC4S4 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Tu clar nu esti la filologie laughing

| Ibrahimovic a răspuns (pentru AC4S4):

Clar? Clar nu e nici ca tu ai minte, iti spun eu!

| AC4S4 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Daca faci biologie intr-a 12a nu esti la filologie, uita-te pe orice orar, programa etc... nu exista biologie din clasa a 11a la filologie.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru AC4S4):

Nu ma justific in fata nimanui, cu atat mai putin in fata ta, dar ca sa vezi ca nu e asa cum spui, iti las o poza cu orarul meu. :)
http://postimg.org/image/wyqka9wax/

| AC4S4 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Iar eu iti las asta http://www.cdloga.ro/nou/?q=node/27, acea ora de biologie pe care o ai tu este de fapt o ora de Stiinte, poate chiar faci biologie, dar ar trebui sa faci stiinte, nu biologie. Eu ma refer la caz general, nu la clasa ta, pentru ca iti pot si eu da 10 orare de filologie in care nu au biologie, au stiinte. Eu doar te-am corectat pentru ca tu ai spus in raspunsul tau ca pe a 12a la filologie se face biologie, dar majoritatea fac stiinte, nu biologie.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru AC4S4):

Si eu iti pot arata 10 orare unde scrie clar: Biologie la clasele de filologie de a XI-a si a XII-a. Gandeste-te ca unele licee nu pot pune la dispozitie profesori care sa predea stiinte, obiect ce ar presupune mai multe cunostinte, asa ca se dau cateva ore unui profesor de biologie la clasele de filologie.

| AC4S4 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Am inteles, dar la caz general este stiinte, nu biologie. Probabil ca biologia este cea mai apropiata materie de stiinte, asa ca asta v-o pus-o.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Ghost963):

Nu. Ai nevoie de pregatire suplimentara. In primul rand, daca nu faci chimie dintr-a 10-a nici n-ai ce sa te prezinti la exament. In al doilea rand, biologia de clasa a 12-a presupune niste chestii generale. Eu am facut cate 2 ore de biologie in a 9-a si a 10-a. Dupa cate una. Iar chimie cate o ora in a 9-a si a 10-a. Cum spuneam, biologia in clasa a 12-a e foarte subtire. Cateva chestii de cultura generala asa se invata. Si alea daca are chef profesorul sa ti le predea. Nu se pune accent pe biologie sau pe chimie la filologie. Eu unul nici nu am caiet de biologie, dar am media 10. Nu intereseaza pe nimeni de la filologie acest obiect, nici macar pe profesorul de biologie.

| Smiiiile a răspuns:

Pe a 9-a si a 10-a. Dupa faci stiinte (bio chimie fIzica) intr-o singura materie.

| Ghost963 explică (pentru Smiiiile):

Si tot ce fac in a 9-a si a 10-a o sa ma ajute pentru examenul de admitere la facultatea de biochimie?