| 愛日本 a întrebat:

Se merita sa invat limba japoneza?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Daca chiar vrei sa inveti Japoneza iti ea un an sau mai mult in functie cat de determinata esti.
Chiar si Numele (Iubesc Japonia imi place Japonia).

Cu Scrisu poate sa dureze ceva jumatate de an dar sa inveti cursiv sa scrii repede dureaza un an sau mai mult.

Iar cu Comunicarea sa vorbesti o comunicare normala o inveti foarte usor (unele cuvinte sunt putin grele dar te poti descurca cu putin perseverenta).

Dar iti zic un singur lucru unele mancaruri, firme, imbracaminte din Japonia sunt foarte grele de pronuntat daca este sa te muti acolo dar in rest este foarte Ok.

Iar daca te muti acolo castigi foarte bine, ca in Japonia este a treia economie a Lumi!
Poti castiga foarte bine in Japonie in orice domeniu indiferent de domeniul ai si un salariu decent.

15 răspunsuri:
| Userrr a răspuns:

Depinde pentru ce.dar nu cred ca te va ajuta prea mult in viata decat daca te muti acolo.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Normal! E bine sa inveti orice limba straina in conditiile in care engleza nu mai e cea mai importanta limba de circulatie internationala. Iti doresc succes si perseverenta!

| RareşTPUro a răspuns:

Doar daca mergi sa faci studiile acolo sau daca mergi pentru o perioada lunga sa stai acolo. Altfel nu ar avea sens fiindca limba se vorbeste numai in Asia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Se merita" sa inveti romana, mai intai...

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Bun venit doamna profesoara.
In primul rand, nu am nici un interes in aceasta limba si abia astept sa plec din aceasta tara.In al doilea rand, nu scriu de neinteles deci nu va mai dati voi astia ''corectorii'' mari destepti

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Irelevant. Faptul ca vrei sa pleci nu-ti scuza lipsa unor cunostinte generale pe care le deprinzi prin clasa a II-a. Nici atitudinea defensiva nu cred ca iti va folosi, mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa deschizi gura si sa elimini orice indoiala.

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Draga,nu mai exagera atata.Copiii din clasa a II-a nu fac inca diferentele acestea al gramaticii si in nici un caz nu se judeca dupa asta. Daca nu ai un raspuns bun pentru aceasta intrebare iti sugerez sa pleci, te abati rau de la subiect.
Mai bine nu as mai baga in seama oamenii ca tine, sa vede ca ai o viata extrem de trista incat te legi de necunoscuti pe internet pentru o greseala minora de gramatica. In lumea asta nu-s toti destepti ca tine, obisnuieste-te. Deja aberezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata... eu zic ca este prea grea cu toate semnele alea. Depinde daca te ajuta in viata o poti invata. Dar mie mi se pare grea. Eu daca as fi in locul tau nu as invata-o. Te pup :* paaa.

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Grea dar frumoasa si imi place, semnele japoneze(simbolurile)nu sunt atat de grele ca cele chineze, sunt doar foarte multe.

| toleagiulia a răspuns:

Sigur ca se merita, dar depinde si la ce te ajuta.Ca limba sa stii ca e cautata, merita!

| tedditod a răspuns:

Nu prea

| 여자친구 a răspuns:

Poti invata coreeana. Este mult mai simpla si mai frumoasa zic eu. Dar tu alegiwinking

| 愛日本 explică (pentru 여자친구):

Nu imi prea place cum suna, in cantece e super dar in vorbire e prea nu stiu...banala

| zodiacul96 a răspuns:

Normal ca se merita sa inveti japoneza. Este una din cele mai importante limbi virbite in lume, in Romania vin tot mai multi chinezi, si daca prinzi de munca ca si translator ai salariu imens