| MaRia_Ana_1997_H3ds a întrebat:

Se poate face transferul de la o postliceala la alta, exemplu de la Carol Davila la FEG aceeasi specializare? Sunt anul 1 si as vrea sa incep anul 2 la FEG, ce imi trebuie pentru transfer daca se poate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, daca indeplinesti conditiile si transferul iti este aprobat de FEG, conform Ordinului MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 149.Transferul copiilor şi elevilor se face cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul şi cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ de la care se transferă.
  ART. 150.(1) În învăţământul antepreşcolar/preşcolar, primar şi gimnazial, precum şi în învăţământul profesional, liceal şi postliceal elevii se pot transfera de la o grupă/formaţiune de studiu la alta, în aceeaşi unitate de învăţământ sau de la o unitate de învăţământ la alta, în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu.
(2)În situaţii excepţionale, în care transferul nu se poate face în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu, inspectoratul şcolar poate aproba depăşirea efectivului maxim, în scopul efectuării transferului."
Trebuie sa vezi si prevederile privind transferul din Regulamentul FEG si apoi, daca indeplinesti conditiile, poti depune cererea de transfer.

| AvalohAlyn a răspuns:

Da,se poate.Trebuie intai sa ai acceptul postlicealei unde vrei sa te transferi, celei noi adica si sa faci o cerere de transfer, apoi cei de acolo te vor indruma o sa iti zica de ce ai nevoie pentru transfer.Trebuie doar sa te duci la secretariatul noii scoli.