| CREP25 a întrebat:

Se poate face voluntariat la morga spitalului municipal? Adică sunt cursant la o școală postliceală de asistent medical generalist și întrucât săptămâna viitoare nu există cursuri fizice, mă întrebam dacă aș putea fi acceptat să fac voluntariat la morgă, adica sa ajut la ce este nevoie pe acolo, pentru a-mi aprofunda cunoștințele de anatomie.

Răspuns Câştigător
| macintosh a răspuns:

Buna
Stiu sigur ca nu se poate face din pacate. Ar fi fost frumos insa...

2 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

La morga se depoziteaza cadavrele, ce anatomie crezi ca poti tu sa inveti? Acolo se lucreaza cu substante toxice si nu stiu cine s-ar face responsabil de tine ca sa-ti permita accesul si-n afara de asta, voluntariatul se face prin contract scris intre tine si unitatea spitaliceasca.
Poti formula o cerere pentru contract de voluntariat dar minimul este pe 3 luni, nu doar 1 saptamana cat vrei tu.

| CREP25 explică (pentru nicu991):

Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Voiam doar să încerc. Am înțeles că există câteva cursuri speciale pentru asistență aautospier si tanatopraxie la iml timp de aproximativ câteva luni, dar problema este că este organizat doar în câteva județe din țară.