| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu sunt prea bună la învățat. Nu pot să rețin decât dacă tocesc, iar marea problemă este că după ce învăț, în maxim 3 zile uit lecția. Este cineva care e in aceeași situație și a dat Bacul? Pentru că aș renunța a mă chinui să învăț degeaba dacă nu pot reține atâta materie. În plus școala online mi-a distrus creierul. Vreau să știu dacă se poate trece în situația asta bacul.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bluestar15 a răspuns:

Incearca sa intelegi ceea ce inveti, in felul asta creierul va face numeroase conexiuni neuronale si vei uita mai greu materialul memorat. Daca doar tocesti, conexiunile facute sunt putine si eficienta invatarii e mica. O tehnica utila e urmatoarea: prima data citesti ca sa intelegi, apoi faci o mica pauza, dupa aceea te apuci de invatat, iar o mica pauza si la sfarsit recapitulezi si apoi faci un exercitiu de imaginatie cum ai explica acea lectie cuiva care nu stie nimic despre subiectul asta. O sa vezi ca e foarte eficient. Pe langa asta, pentru unele persoane functioneaza bine si anumite suplimente pentru memorie (de ex inositolul, complexul de b-uri etc.). Succes! happy

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vei retine niciodata materia, daca inveti papagaliceste!
Se invata logic, citind cate un paragraf sau fraza si se retine esenta acelei fraze, ca sa poti sa tii-o aduci aminte.
Cat despre trecerea BAC-ului se poate numai daca pui mana serios sa inveti (asa cum am explicat mai sus).

Scoala in general nu distruge nici un creier, nici online si nici pe real, dimpotriva, ti-l dezvolta.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mi-a distrus creierul, adică, am dureri de cap, parcă obosit și cel mai rău e că acum învăț mai greu că înainte. De ex. acu. trebuia să învăț la chimie, dar nu făceam altceva de cât să stau cu caietul în față, nu puteam să mă concentrez. Eu care învățam de fiecare dată când era nevoie. Acum mi-am pierdut toată vlaga.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Creierul iti este obosit si distrus de petrecerea inutila a timpului pe Youtube, site-uri de socializare si alte joculete electronice, ca de ai sta doar 4-5 ore cat inveti online, nu ti-ar distruge nimic.
Chimia se invata cu ochii in tabelul chimic si creionul in mana!
Dar ce ai facut pana la 11 noaptea?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu joc jocuri, pe rețelele de socializare nu vorbesc des, pe YouTube mai mult ascult muzică. Dar pierd timp pe olx și căutând informații pe Google. Dar recunosc că sunt în luptă cu folosința telefonului, pe care îl am doar din Aprilie, anul ăsta.
Da, chimia așa se învață de obicei, dar am teorie de învățat, în cazul meu, multe formule moleculare de tocit. Eu normal m-am pus de la zece și în pat însă nu îmi place să am notificări la care să nu răspund.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci lasa olx-ului si pierdutul timpului inutil onlone, timpul acela trebuie sa-l aloci invatatului, ca te doare capul, petrecand prea mult timp cu ochii intr-un ecran electronic, concentrandu-te la porcarii, nu la ce ai de fapt nevoie in viata, sa inveti carte.
Invatatul se face devreme, de cand te intorci de la scoala, dupa ce ai mancat, nu la 10-11 noaptea, ca atunci trebuie sa fii in pat, la culcare, ca creierul sa se odihneasca

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu joc jocurisad.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar îți mulțumesc pentru răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc!

| Jigokunokishi a răspuns:

Hello! Eu cred că majoritatea oamenilor sunt în situația asta. Eu am tocit materia de bac în 2, 3 zile la 3 din 4 materii. Dacă ai bac la materie cu multă informație cum e biologia, atunci ar trebui să te apuci de învățat cu câteva săptămâni înainte și ar fi util să poți reține 1, 2 săptămâni informațiile. Dar, în principiu, ar trebui să te descurci la bac și cu memorie pe termen scurt.
Baftă!

| anonim_4396 explică (pentru Jigokunokishi):

Poate că ai cunoscut multă lume care tocește, dar eu stau într-o clasă de MI cu colegi ce în 15min. sau jumate de oră rețin lecția. Stau cel mai prost la capitolul reținut. Eu sînvăț în trei ore o lecție de biologie.

| VanillaQ a răspuns:

Metoda mea de invatat este sa scriu lectiile, si in timp ce le scriu, le citesc cu voce tare.
Pe mine m-au ajutat memoratoarele, aveau informatiile de baza, foarte bine sintetizate, iar pe langa acele informatii incercam sa mai retin din manual/culegeri, dar memoratoarele au fost baza pentru mine si am luat 9 la bac la toate 3 materiile.
M-a m-ai ajutat sa vorbesc cu colegii, sa am discutii despre anumite capitole, parca retineam mai bine daca vorbeam si faceam legaturi.