| IdkVdk a întrebat:

Se rotunjesc medile sub 5 la o materie?
Am ajuns intr-o situatie destul de aiurea acum la sfarsit de calas 12, am media la geografie 4.8, am inteles ca acum cu noile legi, media se rotunjeste dar profesoara mea de geogra zice ca nu se rotunjeste la 5... Este adevarat? Eu am citit peste tot ca se rotunjeste.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, media anuala la o materie se rotunjeste cu pana la 0, 50 in favoarea elevului, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 109
  (1) La fiecare disciplină de studiu/modul se încheie anual o singură medie, calculată prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."
Asa fiind vei avea media 5 la respectiva materie.
Roaga profesorul sa citeasca regulamentul.

| IdkVdk explică (pentru Ioandelasal):

Si ce as putea face daca profesoara refuza sa o rotunjeasca? Am incercat sa vorbesc cu ea dar s-a enervat cand i-am spus...

| Ioandelasal a răspuns (pentru IdkVdk):

Poti apela intai la diriginte si apoi la conducerea scolii.
Profesoara este obligata sa respecte regulamentul.