| anais13 a întrebat:

Sfaturi despre cum sa ma axez mai mult pe învățat și cum ma pot concentra mai bine?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eliminand orice distractie din camera unde vrei sa inveti!
Cand spuna eliminad, chiar ma refer la toate aparatele electrice sau electronice: telefon, televizor, PC, laptop, tableta, jocuri electronice, radio.
Neavand nici o atractie care sa te distraga de la invatat, nu ai ce face, decats a citesti si sa asimilezi cunostintele.

| gabicoo a răspuns:

Pe vremea mea ( Ohooo! Acum 30 de ani : in liceu, apoi in facultate ) aveam un casetofon luat de la ruși ( un VEF ) si casete de 60 de minute pe care inregistrasem cu muzica ambientala sau cu muzica pop/balade rock din anii 90' ( ce vremuri si ce muzica ).
Puneam acele casete si invatam pe fond muzical. Astfel erau acoperite zgomotele din blocul in care locuiam atunci si ma puteam concentra la invatat.
Acum tehnologia a evoluat : internet, playlist, Youtube, mp3player, telefoane si boxe inteligente, etc.
Incearca sa inveti pe muzica.

| WhiteLife a răspuns:

Încearcă metoda pomodoro (găsești detalii pe net). Mie mi se pare una dintre cele mai eficiente. Exista aplicații (de exemplu Brain focus) bazate pe aceasta metoda, mi-e îmi place, pentru ca în intervalul de 25 de minute am opțiunea ca aplicația sa oprească automat netul și îl pornește în pauza. Mult succes!