| SkittlesP a întrebat:

Sfaturi pentru gimnaziu?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dincolo de sfaturile pentru socializare, primite abundent, esenta este: învață la modul serios, nu te juca (se dau note nu calificative)!

| LPCTSTR a răspuns:

Păi, uite mesajul meu pentru 'gimnaziu': "Te-am urât".

| EcceHomo a răspuns (pentru LPCTSTR):

Câți ani ai purtat această povară?

| LPCTSTR a răspuns (pentru EcceHomo):

Păi, având în vedere că gimnaziul este reprezentat de clasele 5-8, cred și eu că 4 ani.

| EcceHomo a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ai scăpat uşor.happy
Pe mine, ura pe care i-am purtat-o profesoarei de lucru manual, m-a părăsit tocmai in anul 1 de facultate.

| Dalmore a răspuns:

Fii tu insuti, nu te lasa influentat, invata.
Si sa ajuti doar oameni care te ajuta si ei la randul lor.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Distreaza-te.

| unvecin a răspuns:

Fii atent la nevoile celor din jur. Ajută-ți colegii chiar și înainte să-ți ceară ajutorul.

În felul ăsta:
- te simți util, pentru că ești
- înveți ușor (explicând altora ce ai înțeles îți fixezi mai ușor lecțiile și afli mai ușor care sunt lucrurile pe care nu le-ai înțeles prea bine)
- îți faci prieteni, petreci un timp frumos (4 ani pot fi câștigați sau pierduți, depinde în mare parte de tine)
- profită de fiecare oră, de fiecare profesor ca să obții cât mai multă cunoștință (de exemplu: să stăpânești cât mai bine limba română și limba engleză). O să te ajute enorm și educația pe care o primești acum gratuit nu o să te coste mai târziu (timp, bani, răbdare).

Felicitări pentru întrebare. Îmi dă impresia că îți pasă de viitor, bravo!

| Dalmore a răspuns (pentru unvecin):

Adica sa fie un sclav.

| unvecin a răspuns (pentru Dalmore):

Sunt 2 feluri de oameni: care trăiesc pentru alții și care trăiesc pentru sine. Primii sunt fericiți, ceilalți egoiști. Da, e legea slujirii care funcționează în tot universul. Fiecare lucru e făcut să fie util cuiva cumva cândva. Să-ți găsești menirea, locul în care te potrivești cel mai bine poate începe din gimnaziu, de ce nu?

Compară două zile: una în care toată lumea s-a învârtit în jurul tău ca să-ți facă pe plac și una în care ai fost de folos cu ceva celor de lângă tine.

| Dalmore a răspuns (pentru unvecin):

Nu vreau sa-mi faca nimeni pe plac, eu cu treaba mea, altii cu treaba lor. Nu e datoria mea sa le suflu altora in koor.

| Dalmore a răspuns (pentru unvecin):

Exista si al treilea tip de om, care stie cand trebuie sa fie egoist si cand sa ajute.

| unvecin a răspuns (pentru Dalmore):

Da. Trebuie un echilibru în toate. Că există și riscul să îi înveți pe oameni să aibă pretenții pe teritoriul tău.

Ca omul ăla care cerșea bani la o poartă de biserică și tot primea de la un domn binevoitor câte 5 lei de fiecare când trecea pe acolo. Însă cu o ocazie omul nostru i-a dat numai 1 leu. La care cerșetorul se încruntă și așteaptă explicații. Domnul zice: știi, băiatul la facultate acum, cheltuieli mai mari... Cerșetorul: ce? îți ții băiatul la facultate pe banii mei? laughing

| Insideb0i a răspuns:

Prinde materia de la inceput ca atunci cand esti in clasa a 8-a sa le dai clasa la colegi. aa da si sa te distrezi pentru ca daa. cei mai misto ani