| Crush247 a întrebat:

Sintaxa Frazei.
Cui pun intrebarea pentru a-mi da seama ce fel de subordonata am?

2 răspunsuri:
| Tiger7777 a răspuns:

Intrebare+ verbul din propozitia regenta, de exemplu in fraza "Am auzit ca maine va ploua" Intrebare: CE+ verbul am auzit->deci va fi Completiva directa.

| Crush247 explică (pentru Tiger7777):

Da stiu asta.
Dar am probleme la frazele mai lungi. de exemplu ''este important de comunicar / de oricine e politist / ce drpturi are fiecare infractor /. ''
Am delimitat cu ''/'' Propozitiile (Sper ca am facut-o bine, sunt incepator cu lectia )