| L3G3nDaR a întrebat:

Sinteza unei enzime se realizează pe baza informaţiei unui fragment de ADN bicatenar
alcătuit din 442 nucleotide, dintre care 44 conţin citozină. Stabiliţi următoarele:
a) secvenţa de nucleotide din catena de ADN 5’-3’ complementară, ştiind că, pe catena 3’-5’,
secvenţa de nucleotide este următoarea: TATCCG;
b) numărul nucleotidelor cu adenină conţinute de fragmentul de ADN bicatenar (scrieţi toate
etapele necesare rezolvării acestei cerinţe);
c) numărul legăturilor duble şi al legăturilor triple din fragmentul de ADN bicatenar.

Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

A) ATAGGC;
b) citozina(C)= guanina(G)=44
44*2=88 ( C+G)
442-88=354 (nucleotide de Adenina+ Timina)
354/2=177(nucleotide Adenina)
c) legaturi duble( Adenina si Timina)=354
legaturi triple( Citozina si Guanina)=88