| ionutmocanu a întrebat:

Un fragment ADN bicatenar contine 1820 nucleotide. nucletotidele cu adenida sunt 540.
secventa de nucleotida din catena de ADN 5'-3' complementare stiind ca pe catena 3'-5' secventa de nucleotide este TCGA.
CUM AFLU SECVENTA DE NUCLEOTIDA?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

ADN-ul este bicatenar,,,,, iar catenele sale sunt complementare (întotdeauna o nucleotidă care conţine o bază azotată pirimidinică se leagă de una care conţine o bază purinică şi invers). Dacă 88 sunt de guanină, înseamnă că o să avem încă 88 de citozină (fiindcă guanina se leagă de citozină - prin legături triple -).

88 + 88 = 176 nucleotide cu citozină şi guanină

546-176 = 370 nucleotide cu timină şi adenină (185 T şi 185 A)

Secvenţa de nucleotide din catena de ADN complementară este: CTCGAA

Un codon este format dintr-o secvenţă de 3 nucleotide, deci ca să aflăm numărul de codoni, trebuie doar să împărţim la trei... DAAAR, transcripţia începe doar cu o catenă de ADN, deci ARN-ul mesager sintetizat va avea doar jumătate din numărul total de nucleotide al ADN-ului: 546 / 2 = 273 nucleotide.

| ionutmocanu explică (pentru RAY):

Secventa de nucleotide cum ai deduso?

| RAY a răspuns (pentru ionutmocanu):

Am copiat de pe un site