| ZaKid a întrebat:

Sistemul solar este echivalent cu cel planetar?
Am cautat un referat si nu gaseste decat sistemul solar.

5 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Sistemul solar se refera la sistemul nostru planetar. Sistemul planetar e un sistem alcatuit dintr-o stea in juru careia graviteaza ...planete.

| Azµre a răspuns:

Un sistem planetar este alcătuit în general dintr-o stea împreună cu toate obiectele cerești ce gravitează în jurul ei. Sistemul planetar de care aparține Pământul și celelalte 7 planete care gravitează în jurul Soarelui se numește sistemul solar.

| Azµre a răspuns:

Am uitat să adaug:
Unele sisteme planetare au în centrul lor nu 1 stea, ci 2 (sau uneori mai multe) stele ce gravitează una în jurul celeilalte, vezi imaginea. Astfel de sisteme se numesc „sisteme binare".

| horia2012 a răspuns:

Sistemul solar. Citeste aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sistemul_solar
Sistem planetar:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sistem_planetar
Din definitii sunt la fel, cu diferenta ca
sistemul solar apartine galaxiei Calea Lactee.

| lazarsergiu a răspuns:

Da, este tot ăla.