| DorothyAnn a întrebat:

SOS, o itrebare pentru cei buni la romana:
am invatat ca verbul a fi nu are supin ( de fost) ca cica nu se poate folosi in propozitii logice, dar am auzit multe propozitii de genul
De fost a fost prezent, dar nu a fost cuminte! ( este posibil sa fie total gresit din punct de vedere gramatical? )
Deci, cum sta treaba? este supin sau este ceva ce nu m-a dus capul sa retin? Pentru raspunsul cel mai explicit si rapid voi acorda o fundita pentru colectia voastra!winking

Răspuns Câştigător
| babzibazatu a răspuns:

Eu unul nu am mai auzit de aceasta regula cu supinul, dar "de fost" este nume predicativ in aceasta propozitie si din definitia supinului "Mod nepersonal al verbului, având aceeași formă ca participiul trecut, dar nevariabilă și precedată de anumite prepoziții.", reiese ca "de fost" este o forma de supin, dar fiindca "a fi" este verb intranzitiv nu accepta unele prepozitii precum "la, in...", deci accepta doar anumite prepozitii, precum "de".

2 răspunsuri:
| andreiushu95 a răspuns:

Nu cred ca este corect din punct de vedere gramatical...si cred.din cate imi amintesc eu 'de fost' e mai mult la participiu...

| DorothyAnn explică (pentru andreiushu95):

Si,,fost" la ce timp este? Participiu cumva? Aaaa. scuze,, de fost" este la participiu.