| anonim_4396 a întrebat:

Spunea cineva odata, si cu asta vin in intampinarea unei intrebari de ieri, ca arta de a fi convingator incepe prin a-ti deschide mintea si urechile, nu gura (sau mana la tastatura, as zice eu).
Cum vi se pare?

10 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Omul este creat astfel : doua urechi si o gura. Deci ar trebui sa asculte de 2x inainte de a deschide gura.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Perfect de acord. Insa cu atatea prejudecati inseminate de cand ne nastem, cum mai poti discerne?

daniela
| daniela a răspuns:

Daca esti destept stii sa asculti sa compilezi si apoi sa vorbesti

| alma a răspuns:

Corect, terbue sa gandim inainte da a deschide gura (sau tastatura), pentu ca de fiecare data cind lasam sa ieasa cuvintul lasam sa ieasa si o parte din noi, gindeste de doua ori inainte de a raspunde o data. Pa

| christabell a răspuns:

Adica trebuie sa fii bine documentat si sa crezi chiar tu in acea idee, apoi sa o expui cu elocinta, asigurandu-te ca ai fost inteles.

| roksyk a răspuns:

Mda Trebuie sa stii cum sa fi convingator, imitand cate putin de la fiecare, Abia apoii sa treci la fapte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar fara sa vorbesti nu poti fi convingator. Sau, ma rog, tacerea ta poate avea semnificatii... diverse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule doamne doamne as putea spune sa lasam trecutul celor trecute si sa ne deschidem (ca sa te citez)mintea sau tastatura celor viitoare si, anticipez, mult mai folositoare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur... cei ce nu asculta, nu aud! Ascendentul asupra celorlalti si implicit arta de a fi convingator le capeti prin cunoasterea oamenilor acelora, iar asta n-o poti realiza decat auzind ceea ce spun si intelegand mecanismul mintii lor.
De ce am sentimentul ca nu arta de a fi convingator era ideea, ci arta de a fi manipulator?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne. am un sef, care ne crede pe toti prosti.si are o conceptie de genul; daca-i dai prostului dreptate, ti se urca in cap.asa ca eu nu-i dau dreptate nici daca are.deci el deodata si mereu este deasupra tuturor.cum poti fi convingator in fata unuia de genul asta doamne?