| vasilica14 a întrebat:

Spuneti-mi caracteristicile si rolul unitatilor economice sau a firmelor in cadrul economiei pe piatabig grin astept raspuns

3 răspunsuri:
| vasilica14 explică:

Fundabig grin

| Katy1311 a răspuns (pentru vasilica14):

Ca unitate economica, intreprinderea are rolul de a administra cu eficienta maxima resursele de care dispune in vederea realizarii obiectivelor stabilite de managementul individual sau de grup si de proprietari. Intreprinderile sunt organisme vii care au un rol fundamental in economia de piata, intrucat produc bunuri si servicii si pe aceasta baza distribuie veniturile din activitatea lor si creeaza locuri de munca.

Intreprinderea are trei caracteristici principale: este o unitate economica si de productie, este o celula a societatii, este un centru de decizie economica.

Rolul major al intreprinderii consta in faptul ca este un agent economic care exista prin angajatii sai si datorita bunurilor si servi ciilor oferite pe piata consumatorilor sai.Intreprinderea este o unitate economica si de productie, un agent economic a carui functie principala este producerea de bunuri si servicii destinate vanzarii. Intreprinderea are o forma juridica, deci este o persoana juridica, care poate fi intreprinzatorul individual sau societatea. In aceasta calitate intreprinderea are un patrimoniu, cont la banca, contabilitate proprie si incheie bilant contabil.Intreprinderea este o celula de baza a societatii, avand o importanta functie

sociala. Functia sociala a intreprinderii rezida in faptul ca angajeaza personal si satisface un anumit numar de nevoi ale angajatilor sai. Aceste nevoi vizeaza stabilitatea angajatilor, nivelul remunerarii, promovarea, formarea profesionala etc. Intreprinderea este totodata o organizatie autonoma, o celula sociala a carei functionare depinde de toate grupurile sociale participante la viata acesteia (actionari,

manageri, personal de executie). Intreprinderea trebuie inteleasa ca o organizatie care raspunde urmatoarelor

criterii:

. este un grup social ce reuneste indivizii in scopul realizarii aceluiasi obiectiv;

. este un grup rational organizat, in care exercitarea puterii este bine definita, cu

responsabilitati precizate prin diviziunea muncii si a functiilor sale;

. este un grup durabil, structurat si organizat in vederea atingerii obiectivelor

stabilite.Intreprinderea este un centru de decizie economica si ca urmare joaca un rol important in economia de piata, intrucat ea hotaraste natura produselor si serviciilor pe care le va obtine, combinatia factorilor, tehnologiile practicate, preturile in relatie cu cererea si oferta de pe piata etc.

| Katy1311 a răspuns (pentru vasilica14):

Sper ca ti-am fost de ajutor happy! Funda? big grin