| andraaaaaa a întrebat:

Spuneti-mi si mie importanta democratiei:* funda

10 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu cumva asta e tema ta pentru la scoala? :p

| Leocerba a răspuns:

Democratia este importanta in masura in care e ca jigodia la caini: nu scapa decat cei cu adevarat tari.
A spus-o un roman dar sa nu-i dai raspunsul asta profei tale laughing ca nu dă bine!

| Rapunzell a răspuns:

Eu sunt de parere ca democratia nu este altceva decat un comunism modern. In primii ani de democtratie la noi in tara, oamenii au crezut ca gata, sunt liberi. Dar treptat, fiecare s-a vazut ingradit in anumite situatii, mai ceva ca in comunism.

| Jesye a răspuns (pentru Rapunzell):

E unde stii tu cum s'au simtit acei oameni? era bine sa stai la coada cu acea cartela pentru paine? era bine ca iti interziceau sa iti spui parerea? era bine cand erai turnal la securitate (in unelecazuri chiar de propriile rude)? a fost bine cand soldatii lui ceausescu au tras cu arma in multime? mai spus ceva despre holocaustul evreilor?

indiferent ce ai crede tu democratia nu are nimic de a face cu...comunismul.

| Rapunzell a răspuns (pentru Jesye):

N-as raspunde in numele unor oameni cu care nu as fi vorbit happy Ii cunosc pe oamenii despre care vorbesc happy Pe vremea lui Ceausescu a fost bine si a fost rau din anumite considerente, acum este bine si este rau din alte considerente. Oricum vine iar comunismul. Si inca unul mult mai salbatic.

| Jesye a răspuns:

Vine din greaca demo=popor; cratos=putere, adica puterea poporului. unde nu e democratie e Ceausescu, Gaddafi, STALIN si sa nu mai vorbim de situatia din corea de nord

| paulgg a răspuns:

Ajuta oameni si societatea pentru a se intrega si a avea un comportament adecvat. CRED ca asta face

| cstefan96 a răspuns:

Democratia este baza unui stat. fara demcratie n-ar fi legi, parlamentari, un presedinte.