| Popescu_Cristian_2002 a întrebat:

Spuneti-mi si mie regulile de aflare a sunetelor dintr-un cuvant. Azi am teza si nu le gasesc in manual sau in caiet...le-am uitat plzz!

3 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Ce, ci, che, chi, ghe, ghi- formeaza intotdeauna un singur sunet. De exemplu: ceata (5 litere, 4 sunete), chenar (6 litere, 4 sunete), înghetat (8 litere, 5 sunete).

Litera x se citeste fie cs, fie gz.
De exemplu: cuvantul "examen" (cand il citesti, il pronunti examen, si ai 6 litere si 7 sunete)
Expresie (8 litere, 9 sunete).

| Roliii a răspuns:

Vocale:a,e,i,o,u
Consoane:b,c,d,f,g,h,j,k,l,m,n,p,q,r,s,t,v,w,x,y,z
Diftongi (2 vocale in aceeasi silaba):ie, ia, oa, ua, eu, etc.
Triftongi: (3 vocale in aceeasi silaba) :iau, eai, eau, iai, etc.
Gasete tot timpul litera pe care se pune accentual in orice cuvant:
Ex:mare; accentul cade pe a
Ex:petrecere; accentul cade pe primul e
Ex:pestera; accentul cade pe al doilea e

| corolav a răspuns (pentru Roliii):

Dar „ă", „â" și „î"?
Astea nu sunt sunete?