| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog frumos, la exercitiile astea :

1.In general, exprimarea negatiei se face prin miscari orizontale din cap. Exceptia o reprezinta popoarele din zona balcanica (bulgarii, turcii europeni, grecii din Macedonia). Imagineaza-ti si povesteste o situatie comica determinata de asemenea confuzie.

2.Redacteaza o scrisoare de circa 25 de randuri adresata calatorului francez din secolul al XIX-lea, in care sa descrii constraste ale lumii de astazi, din spatiul autohton.

3.Se da textul:
Adevaratul calator e acela care, cand porneste la un drum, isi propune sa mearga unde l-a duce fantezia lui, astazi spre rasarit, maine spre apus, astazi pe mare, maine pe uscat. Iar cat pe acela care se jertfeste de buna voie unui tel intocmit dupa harta geografica, acela il socot un curier insarcinat de a se purta pe sinesi ca pe un pachet dintr-un loc intr-altul.
Pentru ca sa nu intru si eu in categoria plicurilor de posta, da-mi voie sa urmez dupa placul meu si sa ma ratacesc pe un m-a duce condeiul. La aceasta mi-i zice ca un bun calaret trebuie sa stie a stapani zburdarile calului sau; dar oi raspunde si e ca din toate lighioanele lumii, condeiul este cel mai greu de carmuit si ca ades e rasturnat cine vrea sa-l infraneze.

2 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Vrei sa mergem noi la scoala in locul tau?

| Alex_1450 a răspuns (pentru ioanionel):

Am nevoie de raspunsuri...