| nuconteazama a întrebat:

Care ati citit Balta-alba de Vasile Alexandri? Trebuie sa redactez o scrisoare de aproximativ 25 randuri adresata calatorului francez din sec. X|X-lea in care sa descriu contraste ale lumii de astazi din spatiul autohton. Va rog, daca stiti, spuneti-mi si mie.

Răspuns Câştigător
| LifeEndsWithADream a răspuns:

Buna! Si Eu am aceeasi tema la romana, asa ca te ajut putin. Sper ca avem manualele la fel, altfel nu are rost ce iti zic acum laughing
Eu imi voi incepe scrisoarea cu primele 2 randuri de la exercitiul 1 (jos) : Adevaratul calator e acela care, cand porneste la un drum, isi propune sa mearga unde l-ar duce fantezia lui, astazi spre rasarit, maine spre apus, astazi pe mare, maine pe uscat.
Iar, dupa aceea, as face o scurta prezentare a tarii noaste (ca are si mare si munte etc...), ca suntem si in U.E., dar.(iar aici enumar cateva lucruri care nu-mi plac la Romania, de ex: Cand incepe o constructie, tine mai multi ani, nimeni nu se intereseaza de ea...sau, turismul.etc). Iar la sfarsit, poti sa scrii o parere personala despre tara noasta.
Sper ca te-am ajutat putin happy

6 răspunsuri:
| LifeEndsWithADream a răspuns:

Buna! Si Eu am aceeasi tema la romana, asa ca te ajut putin. Sper ca avem manualele la fel, altfel nu are rost ce iti zic acum laughing
Eu imi voi incepe scrisoarea cu primele 2 randuri de la exercitiul 1 (jos) : Adevaratul calator e acela care, cand porneste la un drum, isi propune sa mearga unde l-ar duce fantezia lui, astazi spre rasarit, maine spre apus, astazi pe mare, maine pe uscat.
Iar, dupa aceea, as face o scurta prezentare a tarii noaste (ca are si mare si munte etc...), ca suntem si in U.E., dar.(iar aici enumar cateva lucruri care nu-mi plac la Romania, de ex: Cand incepe o constructie, tine mai multi ani, nimeni nu se intereseaza de ea...sau,turismul.etc). Iar la sfarsit, poti sa scrii o parere personala despre tara noasta.
Sper ca te-am ajutat putin happy

| elenasofia a răspuns:

Heii ..imi poti da si mie compunerea? te roog puppy dog eyes

| iasmy316 a răspuns:

Hello! Si eu am aceeasi tema pentru maine si acum incerc sa scriu si eu ceva. Imi pare rau ca nu te pot ajuta dar nici eu nu am nicio idee straight face

| Cory_Corynutza_1996 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi tema si am scris ceva de genu:"Domnule calator vreau sa va marturisesc cu "rusine" ca in aceasta "Valahie" nu s-au schimbat prea multe din sec XIX si pana in prezent. Valahia este frumoasa, are o societate placuta, intinsele campii sunt pustii, salbatice ca atunci, trasurile luxoase sunt inlocuite de masini luxoase, drumurile insa sunt la fel. Nu mai e nevoie sa stai cazat la sat pe pat de lemn, sunt hoteluri si restaurante."Baltile" sunt si azi cautate pentru vindecari miraculoase, la strand se cauta relaxarea si alinarea suferintelor. Sunt oameni de toate felurile printre care unii va vor face sa credeti ca sunteti intr-o tara civilizata. Va invit pentru o zi aici sa vedeti ca e o tara plina de minuni ".

| Georgi_8914 a răspuns:

LifeEndsWithADream multumesc multkiss

| elenasofia a răspuns (pentru Georgi_8914):

Heii ..imi poti da si mie compunerea? te roog