| AndreeaSt97 a întrebat:

Spuneti-mi,va rog, un scriitor(sau scriitoare) contemporan cu multe detalii despre viata. Funda happy

4 răspunsuri:
| AndreeaSt97 explică (pentru inger02):

Am intrat, si pe cel cu autori straini, doar ca am nevoie de niste scriitori care sa mentioneze care au fost sursele de inspiratie, viata dinainte sa fie celebru, chestii de genul

| Furculingură a răspuns:

Ana Blandiana. Încă nu a murit. Are 71 de ani.

Ana Blandiana, pe numele ei civil Otilia Valeria Coman, (n. 25 martie 1942, Timișoara) este o scriitoare și luptătoare pentru libertate civică în România. Înainte de revoluția din 1989, faimoasă disidentă și apărătoare a drepturilor omului, a avut curajul să-l înfrunte direct pe dictatorul Nicolae Ceaușescu prin declarații publice în interviuri acordate postului de radio Europa Liberă și unor publicații din străinătate.

Mai multe informaţii găseşti aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ana_Blandiana