| Gabitza0692 a întrebat:

Mihai Eminescu este scriitor contemporan?

Răspuns Câştigător
| AlexandraCris a răspuns:

Mihai Eminescu (n. 15 ianuarie 1850 - d. 15 iunie 1889).
CONTEMPORÁN, -Ă, contemporani, -e, adj. 1. Care există, trăiește, se petrece în zilele noastre, care se raportează la prezent, la epoca de față; actual. 2. (Despre oameni; adesea substantivizat) Care trăiește sau a trăit în același timp cu..., pe vremea... [Var.: contimporán, -ă adj.] - Din fr. contemporain, lat. contemporaneus.
Concluzie: nu. happy

15 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Nu, este scriitor roman.

| CryShiAtat a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Nu ai înţeles întrebarea.

| Lαrisα a răspuns:

Nu. Scriitor contemporan inseamna scriitor care inca traieste.

| vladv26 a răspuns:

Nu!

| MYK3 a răspuns:

Nu tati laughing, contemporam inseamna ca a trait in aceiasi perioada cu noi (si inca traieste). De exemplu tu si eu suntem contemporani. Daca te refereai la compunerea de la suboectul II puteai sa redactezi o compunere in care sa il cuprinzi pe Mircea Cartarescu. Multa bafta in continuare!

| LilTunechi a răspuns:

Nu, cum mabig grin

| 0NewLife a răspuns:

Da, eu am mers cu el la un suc acum 2 zile.

| AlexandraCris a răspuns (pentru 0NewLife):

rolling on the floor)))

| Gabitza0692 explică (pentru 0NewLife):

We tu inloc sa te chinui sa dai un raspuns bun si sa iei funda, tu dai un raspuns de parca ai invatat acuma 11 cuvinte...

| Sweetgirl69 a răspuns:

Nu, dacă ar fi contemporan ar trebui ca încă să trăiască. El fiind mort nu poate fi contemporan...

| a44fdg6vb a răspuns:

Nu,este modern

| Eduardxx a răspuns:

Nu, e mort.

| Diana_Corlade_1999 a răspuns:

Nu! Ai dat capacitatea nu.I asa?

| Gabitza0692 explică (pentru Diana_Corlade_1999):

Nu,dar a scris un prieten la capacitate despre el si m-am contrasis cu el ca nu e scriitor contemporan...

| Furculingură a răspuns (pentru Gabitza0692):

Foarte proastă alegere. Se poate să-i fi scăzut din cauza asta.
Singură mică " salvare " ar fi fost să plaseze acțiunea în 1870. Atunci ar fi fost contemporan pentru timpul în care se desfășura acțiunea în compunerea sa.