| Crush247 a întrebat:

Stie cineva care e treaba cu cursurile de la AERO-TEAM?
Ce impune meseria de stewardessa, care sunt avantajele, care e salariu mediu, se gasete greu de munca (cei de la AERO-TEAM ofera loc e nuca garantat, cel putin asa spun ei, dar in caz ca nu o sa ii placa firma la care lucreaza )?
Prietena mea vrea sa faca aceste cursuri de Stewardessa si ar vrea sa afle mai multe despre asta.

Răspuns Câştigător
| Mariaaaavev a răspuns:

Aspectul fizic plăcut, spontaneitatea, abilităţile excelente de comunicare şi capacitatea de a lucra sub presiune, acestea sunt doar câteva dintre cerinţele companiilor aeriene care angajează însoţitoare de bord.

Vârsta este şi ea un criteriu important la recrutare, fiind acceptate doar persoane de 18 până la 40 de ani, alături de starea de sănătate impecabilă, înălţimea de cel puţin 1, 58 - 1, 65 de metri şi de cunoştinţele avansate de limba engleză, potrivit ofertelor angajatorilor.
Salariul unei însoţitoare de bord care lucrează pentru Tarom sau pentru Wizz Air ajunge la cel mult 4.400 lei pe lună (echivalentul a 1.000 de euro). Sa stii ca o sa petreaca mult timp in avionwinking ele in general nu prea au familii happy nu au timp sa-si faca. Si inca un aspect! Ele trebuiesc sa fie impecabile, si amabile cu oricine! Nu trebuie sa-si piarda cumpatul happy

| Crush247 explică (pentru Mariaaaavev):

Inteleg.
ai zis '' o sa petreaca mult timp in avion '', ce ai vrut sa zici, adica care e programul de lucru?

| Mariaaaavev a răspuns (pentru Crush247):

Din cate mi-a povestit viitorul meu unchi happy matusa vine de doua ori pe saptamana acasa ca sa-si duca camasile la spalat si se intoarce la lucru dupa vreo 4 ore de relaxare. :/

| Crush247 explică (pentru Mariaaaavev):

Adica munceste 7/7 20/24?

| Mariaaaavev a răspuns (pentru Crush247):

Atat am gasit! Ziua in care se afiseaza orarul pentru luna urmatoare, este undeva intre 25 si 27 ale lunii in curs. Data difera putin, in functie de cabina in care lucrezi (Purserii afla programul pe data de 20, Senorii (SFS) pe data de 22, stewardesele din First Class pe data de 23, Business Class in jur de 24 si Economy pe 25 ale lunii).

Cate ore lucrezi, pe luna?

De obicei, orarul include in jur de 90 de ore de zbor propriu-zis (flight time) si aproximativ 110-120 de ore de munca (duty-time) – din momentul in care faci check-in, la aeroport, pana cand avionul aterizeaza si se deschid usile, la sol.

Pe ce rute zbori?

Pe vremuri, existau stewardese care zburau numai pe rutele de America, sau doar in Europa sau Asia. Acum, nu mai exista astfel de delimitari. Toti insotitorii de bord zboara in toata lumea: SUA, Europa, Asia, Australia sau Africa si au atat zboruri dus-intors (turn-around) cat si zboruri in care ramai la destinatie (layover).

Cate zile libere ai intr-o luna?

In Orient, nu lucram mai mult de 14-15 zile intr-o luna, asa ca restul timpului eram liber. Programul pe care ti-l faci acolo, depinde de fiecare