| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva care este semnificatia cuvantului "out" (din engleza)
ca in structuri de genul:
"Can i help you out?" pentru ca "out" poate lipsi, si nu ii vad semnificatia.

4 răspunsuri:
| angus35 a răspuns:

"Help out" in cazul de fata este un "phrasal verb" si nu se traduce mot-a-mot.Trebuie sa studezi intreaga sintagma nu doar cuvantul "out".

| Angelsareclosetoyou a răspuns:

Cu "out", "off", "down" etc. se formeaza expresii...asa e si cu aceasta propozitie...de nu ar fi "out" ar capata cu totul un alt inteles si o alta traducere: "Pot sa te ajut?"

| hahaha20021 a răspuns:

Hmm nici eu nu inteleg explicatia dar cred ca este ceva de genul liber.EXtongueot sa te ajuta sa fii liber?

| DaftPunk a răspuns (pentru hahaha20021):

Nu are nici o legatura cu asta.Nu se traduce mota-mo.