| anonimanonimt a întrebat:

Stie cineva ce medie conteaza daca vreau sa ma mut dupa terminarea primului semestru?! Nu stiu daca conteaza media de la admitere sau media de pe semestru.Va rog sa raspundeti! Dau funda!(sunt clasa a9-a)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind in cl. a IX-a conteaza media de admitere, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului intrat la profilul/clasa unde vrei sa te transferi, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;"