| raliirla a întrebat:

Stie cineva conjugarile la verb clasa a vi-a? adica cojugarea 1 se termina cu. gen asta.

Răspuns Câştigător
| Euuu99 a răspuns:

Buna!
Conjugarea I se termina cu "-a".
Conjugarea a II-a se termina cu "-ea".
Conjugarea a III-a se termina cu "-e".
Conjugarea a IV-a se termina cu "-i".

Funda? :*

6 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Raspunsul lui IulianaGhiga este bun, doar ca la conjugarea a IV-a se poate termina si cu "î".

| MaTrIx8378 a răspuns:

Conjugarea I se termina cu "-a".
Conjugarea a II-a se termina cu "-ea".
Conjugarea a III-a se termina cu "-e".
Conjugarea a IV-a se termina cu "-i"

| alabalaportocalaaaaaa a răspuns:

Stiu eu happy Desi sunt a 8 a, astea se recapituleaza in fieare an. Sper sa nu gresesc :
Prima conjugare : se temrina in a
A doua : in e
A 3-a : ea
A 4 a : i.
S-ar putea sa le gresesc pe cele din 2-3, dar nu cred.
Seara buna!

| PapusikaFrumusika a răspuns:

Da-ne mai multe detalii de exemplu ce timp

| Forev3rAlone a răspuns (pentru PapusikaFrumusika):

Timp? pe bune? a intrebat in ce se termina conjugarile! ca sa afli asta trebuie sa treci verbul la modul infinitiv. de ex, am,, ai mancat" - a manca. se termina in a, conjugarea I.

| LaviniAlexandra a răspuns:

Conjugarea I se termina in a( a manca)
conjugarea a II-a se termina in ea(a bea)
conjugarea a III-a se termina in e (a scrie)
conjugarea a IV-a se termina in i sau i(a inatalni si a uri)
De obicei afli conjugarea punand verbul la infinitiv adica forma din dictionar verbul fiind insotit de "a" adica a scrie, aciti etc.