| Mihai321312 a întrebat:

Stie cineva daca am trecut in clasa a XII ma pot transfera la alt liceu in alt judet, si cat dureaza transferu?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Maine incepe noul an scolar, iti dai seama ca situatia ta e complicata.
Transferurile se fac, de regula, in vacantele dintre ani/semestre. Ai putea face o cerere la liceul unde vrei sa te transferi si sa le explici situatia (schimbare de domiciliu poate).

Daca doresti sa schimbi specializarea/profilul, uita de transfer. Daca vrei sa ramai pe aceeasi specializare, sunt sanse sa ti se aprobe transferul in timpul semestrului. Daca nu se aproba, atunci din semestrul doi.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru AC4S4):

Este greu sa se mai transfere in semestrul doi din clasa XII-a pentru ca este an terminal

| Andersen2k18 a răspuns:

Da poti, numai ca exista cateva conditii: Parintii sa aiba domiciliu in judetul care vrei sa te transferi la liceu. Apoi trebuie ca ambele liceuri sa iti accepte transferul. Bineinteles ca trebuie sa ai si o medie mai mare decat a ultimului intrat in aceea clasa unde vrei sa te duci. De obicei transferurile se fac ori in vara ori pana incepe scoala. Dar nu crezi ca e cam traziu in clasa XII sa te transferi? Ai fost cumva pe profil real si de asta vrei sa pleci?