| bugativeyRO a întrebat:

Stie cineva din ce se dau probele la liceul de arhitectura Socolescu? ( din arhitectura logic dar am auzit ca totul se face in programe de editat 3d... atata numa ca habar n-am si care sunt acelea... )

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Off-topic sunt PROSTIOARELE pe care le-ai auzit tu ( de nu-ştiu unde )!

Dacă te "DERANJAI" să citeşti probele de la linkul indicat, ai fi observat că NU se dă NIMIC pe calculator ( 3d )!

"PROFIL ARTISTIC - ARTE VIZUALE
specializările
Arte plastice, Arte decorative, Arhitectură, Arte ambientale, Design,
Conservare - restaurare bunuri culturale

I. PROBĂ DE PERCEPŢIE VIZUALĂ
Desen după natură – studiu: natură statică alcătuită din două sau cel mult trei obiecte, dintre care cel puţin
unul de rotaţie (vase de lut, corpuri geometrice, fructe sau legume, naturale sau mulaje). Obiectele alese se
vor caracteriza prin contraste valorice, de mărime, de formă, de textură etc.
Note: (1) Se interzice alcătuirea naturii statice din obiecte albe pe fundal alb.
(2) Dacă în fundal se foloseşte draperie, aceasta nu va avea falduri.
Tehnica, la alegerea candidatului: desen în creion sau în cărbune
Timp de lucru: 5 ore.
Criterii de apreciere:
- Compunerea spaţiului plastic (încadrarea în pagină)
- Raportul dintre obiecte (proporţii)
- Forma, caracterul obiectelor
- Redarea spaţiului şi a volumului
- Raport valoric

II. PROBĂ DE CREATIVITATE
O compoziţie pe un subiect dat, executată, la alegerea candidatului, în culoare sau volum.
a) CULOARE: compoziţie cu personaje - tehnica, culori de apă.
b) VOLUM: compoziţie cu personaje - ronde - bosse, - tehnica, modelaj în lut.
Timp de lucru: 5 ore
Criterii de apreciere:
a)- unitatea compoziţiei şi încadrarea în subiect;
- expresivitatea cromatică;
- notă personală, originalitate, creativitate.
b) - raportul între elemente, proporţii, mişcare, rezolvarea plastică a volumelor.
Note: (1) Pentru clasele de arhitectură, proba de creativitate se adaptează specialităţii sau se înlocuieşte cu
o probă de memorie vizuală, probă scrisă, în care candidaţii vor descrie în maximum trei pagini un edificiu
arhitectural cunoscut sau un ansamblu arhitectural (de exemplu, centrul oraşului). Se recomandă ca lucrarea
să conţină şi schiţe de detaliu sau ansamblu, a căror calitate va fi evaluată după criterii artistice.
Criterii de apreciere:
- cantitatea şi calitatea informaţiilor furnizate;
- numărul detaliilor descrise;
- claritatea exprimării şi puterea de sugestie a textului;
- realizarea plastică a schiţelor pe care le conţine lucrarea;
(2) Pentru clasele de conservare - restaurare bunuri culturale, proba de creativitate se înlocuieşte cu o
probă de testare a aptitudinilor specifice specializării. Proba constă în realizarea unor reproduceri ale unor
modele sau fragmente date, eventual mărite sau micşorate la scară. Proba va fi realizată, la alegere, în
culoare sau volum.
Criterii de apreciere:
- calitatea limbajului plastic utilizat;
- fidelitatea reproducerii;
- respectarea proporţiilor şi a caracterului modelului/fragmentului, în cazul măririi sau micşorării." - SURSA :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

După ce că nici NU ştii să citeşti, mai vi şi faci pe deşteptul că eu postez off-topic :))

"I. PROBĂ DE PERCEPŢIE VIZUALĂ... Tehnica, la alegerea candidatului: desen în creion sau în cărbune
II. PROBĂ DE CREATIVITATE...
- tehnica, culori de apă...
- tehnica, modelaj în lut" - Ţi se pare că acestea sunt "in programe de editat 3d"? =))

Dacă nici atât nu ai priceput din acea Anexă, atunci NU ai nici o şansă să treci acele probe :(

O zi frumoasă.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte/arhitectură ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune.

| bugativeyRO explică (pentru bursuc001):

Mersi dar stiam deja de astea...
pe de-alta parte e cam off-topic ce ai zis tu. eu am intrebat din ce se dau? 3d modelling pe computer sau cu creionu' pe foaie?

| bugativeyRO explică (pentru bursuc001):

Mersi oricum de straduinta, dar am rezolvat problema printr-un email la adresa lor...

| bursuc001 a răspuns (pentru bugativeyRO):

Cu plăcere happy

O seară/noapte frumoasă.

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru bursuc001):

Nu se da neaparat din ce zici tu. Eu cum ar fi am dat din axonometrie si epura si cele doua puncte de fuga cu hasura. Cred ca stii ce sunt alea daca esti la un liceu cu profil arhitectura.

| bursuc001 a răspuns (pentru bugativeyRO):

Off-topic sunt PROSTIOARELE pe care le-ai auzit tu ( de nu-ştiu unde )!

Dacă te "DERANJAI" să citeşti probele de la linkul indicat, ai fi observat că NU se dă NIMIC pe calculator ( 3d )!

"PROFIL ARTISTIC - ARTE VIZUALE
specializările
Arte plastice, Arte decorative, Arhitectură, Arte ambientale, Design,
Conservare - restaurare bunuri culturale

I. PROBĂ DE PERCEPŢIE VIZUALĂ
Desen după natură – studiu: natură statică alcătuită din două sau cel mult trei obiecte, dintre care cel puţin
unul de rotaţie (vase de lut, corpuri geometrice, fructe sau legume, naturale sau mulaje). Obiectele alese se
vor caracteriza prin contraste valorice, de mărime, de formă, de textură etc.
Note: (1) Se interzice alcătuirea naturii statice din obiecte albe pe fundal alb.
(2) Dacă în fundal se foloseşte draperie, aceasta nu va avea falduri.
Tehnica, la alegerea candidatului: desen în creion sau în cărbune
Timp de lucru: 5 ore.
Criterii de apreciere:
- Compunerea spaţiului plastic (încadrarea în pagină)
- Raportul dintre obiecte (proporţii)
- Forma, caracterul obiectelor
- Redarea spaţiului şi a volumului
- Raport valoric

II. PROBĂ DE CREATIVITATE
O compoziţie pe un subiect dat, executată, la alegerea candidatului, în culoare sau volum.
a) CULOARE: compoziţie cu personaje - tehnica, culori de apă.
b) VOLUM: compoziţie cu personaje - ronde - bosse, - tehnica, modelaj în lut.
Timp de lucru: 5 ore
Criterii de apreciere:
a)- unitatea compoziţiei şi încadrarea în subiect;
- expresivitatea cromatică;
- notă personală, originalitate, creativitate.
b) - raportul între elemente, proporţii, mişcare, rezolvarea plastică a volumelor.
Note: (1) Pentru clasele de arhitectură, proba de creativitate se adaptează specialităţii sau se înlocuieşte cu
o probă de memorie vizuală, probă scrisă, în care candidaţii vor descrie în maximum trei pagini un edificiu
arhitectural cunoscut sau un ansamblu arhitectural (de exemplu, centrul oraşului). Se recomandă ca lucrarea
să conţină şi schiţe de detaliu sau ansamblu, a căror calitate va fi evaluată după criterii artistice.
Criterii de apreciere:
- cantitatea şi calitatea informaţiilor furnizate;
- numărul detaliilor descrise;
- claritatea exprimării şi puterea de sugestie a textului;
- realizarea plastică a schiţelor pe care le conţine lucrarea;
(2) Pentru clasele de conservare - restaurare bunuri culturale, proba de creativitate se înlocuieşte cu o
probă de testare a aptitudinilor specifice specializării. Proba constă în realizarea unor reproduceri ale unor
modele sau fragmente date, eventual mărite sau micşorate la scară. Proba va fi realizată, la alegere, în
culoare sau volum.
Criterii de apreciere:
- calitatea limbajului plastic utilizat;
- fidelitatea reproducerii;
- respectarea proporţiilor şi a caracterului modelului/fragmentului, în cazul măririi sau micşorării." - SURSA :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

După ce că nici NU ştii să citeşti, mai vi şi faci pe deşteptul că eu postez off-topic :))

"I. PROBĂ DE PERCEPŢIE VIZUALĂ... Tehnica, la alegerea candidatului: desen în creion sau în cărbune
II. PROBĂ DE CREATIVITATE...
- tehnica, culori de apă...
- tehnica, modelaj în lut" - Ţi se pare că acestea sunt "in programe de editat 3d"? =))

Dacă nici atât nu ai priceput din acea Anexă, atunci NU ai nici o şansă să treci acele probe :(

O zi frumoasă.