| Anton_Elisa_Andreea_1993 a întrebat:

Stie cineva germana? Eu nu stiu o boaba de germana dar sunt nevoita sa o invat. Cum sa fac, cu ce sa incep, se poate sa o invat si fara profesor adica singura acasa? M-ar interesa sa stiu si ce parere aveti, o pot invata cat de cat intr-un an- doi si daca e o limba grea. Mersi mult. dau funda daca ma ajutatiwinking

Răspuns Câştigător
| UnAnonimFaraNume a răspuns:

Salut! Mai intai, daca stii engleza, iti va fi muult mai usor.Eu stiu germana extrem de bine, si dupa parerea mea, ar trebui sa incepi cu lucrurile de baza, iar acelea sunt cand se foloseste dativul etc. Daca nu stii astea, esti ca nula in germana. Dupa ce ai invatat lucrurile de baza, ti-as sugera sa citesti cat mai multe carti, cu siguranta asa vei invata foarte bine.Si desigur, daca ai cu cine, sa vorbesti si cu alte persoane, dar dupa parerea mea, lucrul de baza este sa citesti! Dupa aceea, si exprimarea va fi mult mai usoara! Succes, sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor big grin

6 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Nu mi se pare o limba grea...incearca sa inveti pronuntia cuvintelor apoi totul ar trebui sa fie mult mai usor.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa o inveti si singura. Insa este o limba grea cu care (din pacate) nici nu prea avem contact. Ar fi bine daca primele lectii le-ai lua cu un profesor ca sa inveti sa pronunti corect. Apoi, spor la invatat!

| MissGrumphy a răspuns:

Draga Elisa,

in primul rand felicitari ca vrei sa inveti limba germana
recomand sa incepi cu alfabetul, formule de salut :

http://www.invatagermana.info/limba-germana-alfabetul.html

acest site e special pentru cei care doresc sa invete limba germana de la 0 pentru a ajunge la nivelul A1 si / sau A2

sau

exercitii de vocabular in limba germana asociate cu imagini, prountie si rezolvare de exercitii aici :

http://www.grumphy.com/Test-Limba-Germana-rge1.html

succes!

| cristidan1 a răspuns:

Exista carti de genu germana fara profesor