| Louise21 a întrebat:

Vara aceasta am hotarat sa invat germana. Nu la perfectie, desigur, dar sa stiu cat de cat. Problema este ca nu stiu absolut nimic despre aceasta limba, aproape niciun cuvant. De unde sa incep? Mentionez ca as vrea sa invat singura, fara profesor. Si cum as putea sa o invat? Cunoasteti vreun site sau ceva de genul acesta? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Afãrinツ a răspuns:

Buna!

Mai intai ar trebui sa exersezi pronuntia. Asa iti vei forma urechea si iti vei da seama mai repede ceea ce vrea lumea sa spuna, fara se te gandesti mult. Ti-ar intra in reflex.

Obisnuieste-te cu litera speciala (ß)- care este inlocuirea la ''ss'' (doi de s, si se citeste ca un 's' lung si/sau ca un 'ș').
Obisnuieste-te cu ''umlaut'' (notat cu ¨). El se afla deasupra literelor U, A, O.--> ü ä ö. Se citeste cu un ''e'' sters, in fata vocalei.

Dupa asta ai putea sa incepi cu cele mai uzuale cuvinte si fraze (Buna ziua!; Ce mai faceti?; Imi pare rau;...) si sa o iei pas cu pas. Ti-as recomanda sa incepi cu fraze si propozitii. Poti sa cauti in dictionar traducerea (sa nu folosesti Google Translate).

Dupa fraze, poti invata cifre.

Ca sa iti dai drumul cu cititul, poti descarca internet o carticica in germana (ar aparea in Word) si sa incerci sa intelegi intelesul propozitiilor. Cauta traducerea lor si corecteaza-te. Noteaza-ti cuvintele pe care nu le-ai recunoscut si memoreaza-le.

Ar lua cam 60 min./90 min. Ar fi de ajuns daca faci asta o data pe zi.

Spor la invatat!

| Louise21 explică (pentru Afãrinツ):

Multumesc foarte mult! :*

1 răspuns: