| anonim_4396 a întrebat:

Stiintele-Naturii sau Mate-Info?
Care subprofil vi se pare mai placut? (nu mai usor!)

Răspuns Câştigător
| Aneurysm a răspuns:

For me, e mate-info. Da, e mai greu, dar nu-ti limiteazã optiunile §i înveti mai multe lucruri esentiale în viata postliceala. Plus cã la §tiinte e multã fizicã. And I hate physics frustrated

M-am dus la mate-info pentru cã §tiam cã voi avea profesori mai buni, mai e §i intensiv englezã + am pãstrat un anturaj ok la liceu. Worth it thumbs up

13 răspunsuri:
| NICKSOOO a răspuns:

Mai placut in ce sens?

| anonim_4396 explică (pentru NICKSOOO):

Adica sa mergi cu drag la ore du cu drac...laughing

| NICKSOOO a răspuns:

Stiintele naturii e mai suor, Mate-Info e mult mai bun; acum prin placut depinde ce intelegi; placut din punct de vedere profesional sau placut in sens de comod. Funda?big grin

| thegatekeeper a răspuns:

Mai placut mi se pare profilul Stiintele naturii, insa personal, mi se pare dificil, pentru ca nu ma pricep deloc la chimie, desi imi place biologia (pana la un punct).

| bogdan72 a răspuns:

La mate info daca nu te plictiseste matematica, la stiinte daca urasti chimia sau fizica.

| anonim_4396 explică (pentru bogdan72):

Poate invers laughing Ori cum nu ma plictiseste nicio materie reala, daca ma intelegi unde bat feeling beat up

| bogdan72 a răspuns (pentru anonim_4396):

La stiinte daca NU urasti chimia sau fizica. Scuze, m-am corectat.
Eu inteleg ce zici tu pentru ca asa eram si eu pana sa intru a 9-a. In a 8-a aproape ma calificasem la nationala la fizica si eram cel mai bun la mate din scoala. De atunci lucrurile s-au schimbat mult. Am ajuns olimpic national la istorie si unul din cei mai buni din liceu pe uman. Pur si simplu am ajuns sa consider materiile reale (in afara de biologie si informatica) seci si sa ma indrept spre chestii care chiar imi trezesc interesul. Daca m-ai fi intrebat in gimnaziu iti ziceam ca e exact invers. Lucrurile au luat o turnura neasteptata in viata mea.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Mai bine te duci la Ştiinţele-Naturii, crede-mă e mai uşor.

| anonim_4396 explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Pai nu urmaresc ce e mai usor, si ori cum la mate-info ai deschidere mai mare spre mai multe domenii de reala decat la stiinte...

| pati2021 a răspuns:

Mate info! e mult mai bun!

| darko13 a răspuns:

Marea diferenta intre ele este informatica.Asta daca studiezi la un liceu de elita.La ambele profile se va pune accentul pe matematica, fizica si chimie. Daca ai de gand sa faci medicina te duci la stiinte ale naturii.
Sa-ti raspund si la intrebare mai placut cred ca este profilul de stiinte ale naturii, mai ales ca l-am terminat recent laughing

| TicAlex a răspuns:

Daca iti place biologia eventual chimia. du-te la stiintele naturii. daca esti mai pasionat de mate si fizica du-te la mate-info. in orice caz dificultatea oricarui profil e data de profesori si de modu de predare.

| iShto a răspuns:

Depinde ce materii iti plac mai mult si ce vrei sa urmezi...