blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Stim ca romanii sunt inventatori. De exemplu, recent, un roman a descoperit capsula antiseismica, iar altul bastonul cu claxon. Ce alte inventii romanesti mai cunoasteti?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu ne putem plange ca nu avem genii in materie de inventii, dar se pare ca zeci de ani aceste inventiiau zacut in sertarele inventatorilor sau au fost furate de altii...in regimul trecut si nu numai...
Si in zilele noastre unii inventatorii se lupta cu indiferenta celor care ar trebui sa le sustina munca.
In ultimul timp, insa, romanii au ecelat la capitolul inventii, castigand cele mai multe medalii la saloanele internationale ale inventiilor.
Astfel, un grup de cercetatori romani a fost medaliat cu argint pentru Biofiltru (pentru apele reziduale); dr. roman Mircea Ciuhri a fost medaiat cu aur pentruu preparat biologic extras din insecte pentru afectiuni autoimune (incurabile sau greu de tratat pentru multi medici).
Sandu Popescu din Oradea, primul fizician din lume care a reusit teleportarea unei particule (o aplicare ar fi criptografia-transmiterea mesajelor secrete...pe 4 iulie 1947, in laboratoarele din Bristol/Anglia, ale celebrei firme HewlettPackard.
Constantin Pascu, in 2000, a realizat in premiera mondiala un aparat care purifica aerul in spatiiile de locuit, distrugand bacteriile dn aer, retine praful si fumul de tigara.
Mihi Rusetel a inventat motorul cu apa-pe principiul de functionare al "cazanului" lui Traian Vuia.
Justin Capra, un om exceptional cu numeroase inventii si inovatii din zilele noastre... a inventat primul rucsac zburator-un aparat individual de zbor; a inventat cel mai mic autoturism din lume-Soleta-care consuma 0, 5l/100km si al unei motorete unice in lume care functioneaza cu acumulatori-37kg, 30km/h, 80km autonomie cu o incarcare.
In trecut, radioactivitatea artificiala a fost descoperita de o savanta de la Facultatea de Stiinte Bucuresti...si insusita apoi de Marie Curie...si folosita in scopuri rele...
Sunt zeci de invetii ale romanilor care au ramas in stadiu de proiect sau terminate si nerecunoscute.

4 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Motorul cu reactie (coanda), stiloul, insulina (paulescu)
http://www.metacafe.com/watch/161784/world_without_romania/
Anul asta romanii au castigat marele premiu de la salonul de inventica din Geneva.
http://www.mediafax.ro/......eneva.html 6966; 4153127

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

La noi in zona e un tip premiat la Geneva, care printre multe altele, a inventat sutienul cu mini~vibrator in zona sfarcurilor, pentru a veni in ajutorul femeilor frigide! Altul, a inventat un dispozitiv care, in caz de cutremur, opreste alimentarea cu gaz! Altul, branturi pentru pantofi, energizante si reechilibrante! S. a. m. d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eugen Pavel a inventat un CD cu o capacitate de stocare echivalenta cu cea a 10.000 de CD-uri obisnuite in 2000, si Miercuri, 30 Aprilie 2008 10:45; BenQ a lansat cel mai subţire model de monitor LCD din lume de 8 mm, creat de Eugen Onac, si altii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, de ex. Grigore Antipa a inventat dioramele biologice.