| angel_7075 a întrebat:

DAU FUNDOI! buna daca sunte-ti draguti eu nu ma descurc asa bine cu gramaticaa ati putea sa ma ajutati si pe mine la un exercitiu :d el suna cam asa:
Construiti propozitii in care substantivul barbat sa fie :
a) nearticulat, in cazul nominativ, nr.singular
b) articulat cu articolul hotarat, in cazul acuzativ, nr.plural
c) insotit de articolul nehotarat, in cazul datuv, nr. singular
Multumesc celor care vor sa imi de-a o mana de ajutor si sa stiti ca va sunt recunoscatoare si scuzati categoria este ce-a mai vizitata:d

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu conteaza functia? Adica poate sa fie subiect, nume predicativ orice? Daca da...:
-Mihai este barbat [nume predicativ]
-Am fost afara cu barbatul [complement indirect, sublieniezi cu barbatul]
-Unui barbat ii acord un pix. [subliniezi unui barbat si este complement indirect in cazul dativ]
Sper ca ti-am fost de ajutor:*. Succes!:*

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu avem nevoie de fundoiul tău că nu-ți aparține, iar site-ul nu rezolvă teme de școală, da?
Caută pe net!
Pa, pa.

| angel_7075 explică:

Ati multumesc mult nicoleta ati raman recunoscatoare :*

| nicoleta_8667 a răspuns:

A)Ion este barbat.(barbat-nume predicativ in cazul acuzativ)
b)Alina joaca fotbal ca barbatii.(barbatii-complement circumstantial de mod in cazul acuzativ)
c)Am dat haina unui barbat.(barbat-complement indirect in cazul dativ)
Toate sunt articulate cum asa cum ai cerut.

| nicoleta_8667 a răspuns:

La prima propozitie am scris in paranteza acuzativ in loc de nominativ dar propozitia e corect.Ma scuzi.